Wykorzystanie wiedzy w społeczeństwie-pytania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykorzystanie wiedzy w społeczeństwie-pytania - strona 1 Wykorzystanie wiedzy w społeczeństwie-pytania - strona 2 Wykorzystanie wiedzy w społeczeństwie-pytania - strona 3

Fragment notatki:

Pytania do tekstu Wykorzystanie wiedzy w społeczeństwie:
 
1.      Jaki jest „problem ekonomiczny” społeczeństwa wg ekonomii neoklasycznej (s. 89)?
Źródłem „problemu ekonomicznego” społeczeństwa wg ekonomii neoklasycznej, są założenia wykorzystywane do modelowania procesów gospodarczych. Jedno z nich zakłada pełną wiedzę na temat dostępnych środków. Jednak w przypadku całego społeczeństwa doskonała wiedza nie jest dana pojedynczemu umysłowi, wiedza ta nigdy nie występuje w postaci skoncentrowanej, lecz jest rozproszona pomiędzy poszczególne jednostki, a niejednokrotnie może okazać się sprzeczna. Problem ekonomiczny społeczeństwa dotyczy głównie szybkiej adaptacji do zmian zachodzących w konkretnych okolicznościach czasu i miejsca.
2.      Jak ocenia takie ujęcie „problemu ekonomicznego” Hayek (s. 89-90)?
Według Hayeka ekonomiczny problem społeczeństwa dotyczy zapewnienia najlepszego wykorzystania zasobów znanych każdemu z pośród członków społeczeństwa w jemu tylko znanych celach, co oznacza, że jest to problem wykorzystania wiedzy. Według Hayeka zastosowanie metod matematycznych w teorii ekonomicznej, problem ten jeszcze bardziej pogłębiły. 3.      Co wg niego jest rzeczywistym problemem ekonomicznym społeczeństwa (s. 90)?
Według Hayeka wiele ówczesnych dyskusji na temat teorii ekonomicznej jak też polityki gospodarczej ma wspólne źródło w błędnym spojrzeniu na naturę ekonomicznego problemu społeczeństwa. Nawyki myślowe, wykształcone w czasie zajmowania się zjawiskami natury, a następnie przeniesione na zjawiska społeczne, spowodowały to nieporozumienie. A rzeczywistym problemem jest wykorzystanie wiedzy, która w całej swej pełni nikomu nie jest dana. Głównym problemem polityki gospodarczej według niego jest to, jaki jest najlepszy sposób wykorzystania wiedzy rozproszonej początkowo pomiędzy wszystkich członków społeczeństwa. 4.      Jakie są charakterystyczne cechy wiedzy faktycznie danej podmiotom gospodarczym (s. 90, 92-3, 95-6)?
Cechy wiedzy:
Niema
Cicha Nie do przekazania
Nie dla wszystkich
Nie możliwa do zebrania
Wiedza jest w formie rozproszonych okruchów, niepełna i często sprzeczna Typy wiedzy:
Wiedza naukowa Wiedza o konkretnych okolicznościach danego czasu i miejsca 5.      Jakie wnioski dla optymalnego porządku społecznego (system zdecentralizowany czy centralne planowanie) wynikają według Hayeka z założenia, iż podmioty gospodarcze nie dysponują pełną i doskonałą wiedzą?

(…)

…, a po drugie - kierujący nim ludzie zwykle nie wiedzą, dlaczego robią to, co robią )
ceny są nośnikiem wiedzy PS.(starałam się jak mogłam ale więcej cech nie znalazłam siory) Hayek „Znaczenie konkurencji”
Jakie jest stanowisko Hayeka w stosunku do konkurencji doskonałej?
Hayek uważał, że to co ekonomiści uznają za teorię konkurencji doskonałej ma bardzo mało z tego co kryje się pod pojęciem „konkurencji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz