Wykorzystanie urządzeń w biomechanice

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykorzystanie urządzeń w biomechanice - strona 1 Wykorzystanie urządzeń w biomechanice - strona 2 Wykorzystanie urządzeń w biomechanice - strona 3

Fragment notatki:

Wykorzystanie w biomechanice: kamery video, kamery filmowej, GPS, radaru, aparatu fotograficznego Kamera video - urządzenie telewizyjne, foto-elektroniczne lub foto-informatyczne, do rejestracji obrazów oraz zapamiętywania ich i odtwarzania na taśmie magnetycznej lub na mikroprocesorze.
Przenoszenie obrazu video Obraz video zbierany przez stacjonarne lub ruchome kamery telewizyjne, obsługiwane bezpośrednio przez operatorów albo przez kamery umiejscowione na wysięgnikach, na wózkach, czy poruszające się po szynach, można przenosic do wielu urządzeń odbiorczych. Są nimi pierwotne telewizyjne studia przetwarzania obrazu. Następnie poprzez stacje przekaźnikowe i satelity obraz może dotrzec do odbiorcy na całym świecie. Końcowym ogniwem w przekazywaniu obrazu video są monitory telewizyjne, ekrany komputerów podłączone do sieci Internet, ekrany telefonów komórkowych i inne urządzenia. Obraz może być także przenoszony w obrębie areny sportowej - na duże ekrany stadionowe lub przystadionowe (telebimy), do sal centrum dziennikarskiego, i innych pomieszczeń. Telebimy miały za zadanie informowanie kibiców o bieżacych wynikach , na przykład meczu, zawodów lekkoatletycznych i innych zmagań sportowych.
Video a analizy techniki i taktyki ruchu Dla podstawowych potrzeb rejestracji ruchu ciała sportowca w wielu przypadkach całkowicie wystarczający jest amatorski sprzęt video. Przy jego pomocy można wykonywac różne analizy techniki ruchu.
W latach 80-tych i 90-tych XX wieku powstały firmy , które proponowały osobom zajmującym się analiza ruchu, w tym sportowego człowieka, zakup niezbędnego zawodowego oprzyrządowania, m.in. kamery video, sprzęt pomocniczy, sprzęt komputerowy, oprogramowanie. Proponowano także komputeryzacje zarejestrowanego materiału. Polegała ona na ułatwieniu w zbieraniu danych z poszczególnych klatek video, odtwarzaniu położenia badanych obiektów względem układu odniesienia w postaci modeli patyczkowych , prezentacje pokonanej drogi, czasu i ich pochodnych-prędkości i przyspieszenia, tak dla części jaki dla całego ciała. Po wprowadzeniu danych inercyjnych (masy , połozenie środków masy całego ciała i sprzętu) można było uzyskac położenie środka ciężkości całego ciałai jego trajektorie podczas analizowanego ruchu.
Na początku lat 90-tych wprowadzono do analiz sportowych podzial ekranu monitora na kilka części. W każdej z nich odtwarzano różne rejestracje. Programy komputerowe z przełomu XX i XXI wieku przeznaczone do analizy ruchu z rejestracji telewizyjnych są w stanie odtwarzac przestrzenny układ odniesienia także przy ruchu kamery video za poruszającym się obiektem w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Szwajcarska firma Dartfish wprowadziła nakładanie na siebie dwóch rejestracji video. Przy zachowaniu tego samego tła na ekranie pojawiaja się dwa różne obiekty, np. sportowcy. Można wówczas porówna ich indywidualne techniki wykonania ruchu. Inna nowośc wprowadzona przez tą firme to pokazanie na ekranie video-kinogramu, tj. wielu sylwetek tej samej osoby lub piłki na tym samym tle.


(…)

… się także w celu ustalenia miejsca i pomiaru czasu na mecie.
GPS - akronim nazwy urządzenia “Global Positioning System” odbierającego sygnały radiowe z co najmniej kilku satelitów w celu określenia położenia i prędkości ruchu obiektów lądowych, morskich i powietrznych. Satelity GPS “Navstar” okrążają Ziemie w 12 godzin. Satelitów takich jest 24. Urządzenia nadawcze umiejscowione na satelitach wysyłają cały czas…
… do pamięci magnetycznej. Następnie fotodetektory rozładowują sięby przyjąc kolejna informacje świetlną.
Kamera filmowa - urządzenie fotomechaniczne do rejestracji obrazów na materiale światłoczułym (błona filmowa) najczęściej któw ruchomych.
Z filmów wykonywano kinogramy, służyły one zwłaszcza do analizy techniki ruchu, w tym do ustalenia konfiguracji ciała, np..położenia kątowego części ciała względem…
…, a także do określania położenia i prędkości ruchu obiektów. Ludzie morza i powierza, w tym uczestnicy regat, czy zawodów lotniczych, wykorzystuja dane z radiolatarni. Załoga odbiera sygnały radiowe transmitowane z naziemnych stacji nadawczych. Są one wysyłane cała dobę. Odbierając sygnały radiowe z określonych kilku krzyżujących się kierunków nawigator jest w stanie podac pozycje statku wodnego, czy powietrznego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz