To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykonywanie wykopów liniowych w obudowie wbijanej i rozbijanej.
Wykopy liniowe w obudowie wbijanej mogą być wykonywane w gruntach umożliwiających wbijanie grodzic, tzn. w gruntach niespoistych, będących w stanie luźnym lub średnio zagęszczo-nym oraz w gruntach spoistych w stanie plastycz-nym. W gruntach spoistych zwartych oraz w zagęszczonych drobnym piaskiem wbijanie grodzic nie jest możliwe.
Roboty ziemne związane z budową rurociągu obejmują:
wbijanie grodzic wyznaczających granicę wykopu i stanowiących jego umocnienie,
głębienie wykopu,
rozbieranie grodzic,
zasypanie wykopu z równoczesnym zagęszczeniem gruntu oraz demontaż robót (po złożeniu i sprawdzeniu rurociągu),
wyrywanie grodzic.
Jako elementy do obudowy wbijanej stosowane są grodzice metalowe zamkowe typu GZ-4 oraz grodzice bezzamkowe typu KS-7 Wbijanie grodzic może odbywać się za pomocą kafara dwuprowadnicowego (metoda kafarowa) lub przy użyciu wibromłota podwieszonego na wysięgniku żurawia samojezdnego oraz stelaża służącego do prowadzenia grodzic (metoda bezkafarowa - wibracyjna).
METODA KAFAROWA
Do wbijania grodzic w metodzie kafarowej stosowany jest hydrauliczny dwuprowadnicowy kafar bramowy. Produkcji krajowej, typu KB-7 wyposażony w dwie prowadnice i dwa młoty spalinowe o masie 445 kg każdy. Młoty mogą pracować jednocześnie , wbijając grodzice w obie ściany obudowy wykopu lub niezależnie od siebie.
Podczas wbijania grodzic kafar przesuwa się wzdłuż osi podłużnej wykopu po torze ułożonym z grodzic GZ-4.
METODA BEZKAFAROWA
Zestaw maszyn i urządzeń stosowanych do wbijania bezkafarowego składa się z wibromłota elektrycznego typu WM-101D z uchwytem hydraulicznym i zawiesiem amortyzującym, stelaża IS-OBR spełniającego funkcję prowadnic oraz pulpitu sterowniczego PS-10C.Pulpit sterow-niczy składa się z urządzenia elektrycznego do zasilania wibromłota oraz agregatu hydraulicznego do zasilania uchwytu.
Stelaż IS-OBR jest konstrukcją przestrzenną o nastawnej szerokości w granicach 1.5 - 5.2 m. Można w nim z każdej strony ustawić po 10 szt. Grodzic KS-7, ustawianych pojedynczo lub po jednej płycie powstałej z połączenia 12 grodzic GZ-4. Łączenie grodzic GZ-4 w płyty odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia przed ustawieniem ich do stelaża.
Po wbiciu grodzic na wymaganą głębokość następuje głębienie wykopu. Przy głębokości wykopu do 4.5 m. Stosuje się koparki kołowe K-406 A1 lub gąsienicowe K-408 o pojemności 0.25 m3. Wyposażone w osprzęt chwytakowy, a przy głębokości wykopu większej od 4.5 m. - koparki gąsienicowe K-606 o pojemności 0.5 m3, również z osprzętem chwytakowym.
Głębokość wykopów umocnionych grodzicami może sięgać 8 - 9 m., lecz przy głębokości przekraczającej 5.5 m. Należy wbijać grodzice w dwóch poziomach.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)