Wykłady z mikroekonomii

Nasza ocena:

5
Pobrań: 357
Wyświetleń: 3724
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykłady z mikroekonomii - strona 1 Wykłady z mikroekonomii - strona 2 Wykłady z mikroekonomii - strona 3

Fragment notatki:

Każdy z plików zawiera 1 wykład z przedmiotu. Dodatkowo oprócz tekstu w dokumentach można znaleźć również wzory i wykresy.

Pierwszy plik ma objętość 4 stron i zawiera wykład dotyczący długookresowej równowagi rynkowej na rynku danego dobra w warunkach konkurencji doskonałej. Przedmiotem rozważań na tym wykładzie jest analiza konkretnego przypadku, który pozwoli pokazać mechanizm kształtowania się równowagi rynkowej na dany produkt w długim okresie czasu w warunkach konkurencji doskonałej oraz sformułować podstawowe twierdzenia dotyczące tej sytuacji. W drugim pliku znajduje się wykład dotyczący pajęczynowego modelu równowagi rynkowej, ma on objętość 4 stron. Prowadzone są tu rozważania dotyczące równowagi rynkowej na konkretnych przykładach i przy odpowiednich założeniach. Wykład ten wzbogacony jest również wykresami ilustrującymi odpowiednie założenia. Trzeci plik zawiera wykład na temat wyboru optymalnej metody produkcji i postępu technicznego w długim okresie czasu, ma on objętość 7 stron. W tym dokumencie omówiono takie zagadnienia jak: substytucje pracy ludzkiej i kapitału, konstrukcja izokwanty produkcji, metoda produkcji, izokwanta produkcji, krzywa obojętności, krańcowa stopa substytucji. Ponadto w treści tego pliku znajdują się również wzory na wydajność pracy, wydajność kapitału, krańcową wydajność pracy i krańcową wydajność kapitału oraz wykresy m.in. zbiór metod produkcji. Na wykładzie tym przedstawiono metody pozwalające na wybór optymalnej metody produkcji, a także wpływ
postępu technicznego na wybór optymalnej metody produkcji.

Wykład 15.
Długookresowa równowaga rynkowa na rynku danego dobra w warunkach konkurencji doskonałej
Przedmiotem rozważań na tym wykładzie będzie analiza przypadku, który pozwoli nam pokazać mechanizm kształtowania się równowagi rynkowej na dany produkt w długim okresie czasu w warunkach konkurencji doskonałej oraz sformułować podstawowe twierdzenia dotyczące tej sytuacji.
Przypomnijmy, że w analizie długookresowej wszystkie czynniki produkcji łącznie z infrastrukturą przedsiębiorstwa są już zmiennymi czynnikami produkcji, czyli przedsiębiorca będzie dostosowywać ich ilość do zmian wielkości produkcji. Oznacza to min., że prowadzi on analizę, w której chce ustalić optymalną wielkość zakładu produkcyjnego. W tej analizie powinniśmy również uwzględniać, że ilość producentów danego dobra może ulegać zmianie. Nadal każdy z nich jest jednak na tyle drobnym oferentem, że pojedynczo nie ma wpływu na cenę rynkową. Wiadomo, że gdy warunki zewnętrzne zmieniają się dla wszystkich producentów, to w większości przypadków reagują oni na te zmiany w podobny sposób i dlatego w tej analizie będziemy już uwzględniać fakt, że suma działań pojedynczych przedsiębiorców będzie miała wpływ na cenę rynkową. Aby tą skomplikowaną problematykę przedstawić możliwie prosto posłużymy się odpowiednio dobranym przykładem. Prześledźmy najpierw co będzie się działo na danym rynku, gdy wśród oferentów występują tylko dwa typy przedsiębiorstw A i B. Przyjmijmy, że taka ilość oferentów jest wystarczająca, aby uznać ten rynek za przykład doskonałej konkurencji. Analizę ograniczymy do przypadku, gdy funkcję kosztów całkowitych są typowe. Ponad to dla uproszczenia prezentacji przyjmiemy, że przebieg funkcji kosztu całkowitego dla wszystkich przedsiębiorstw typu A jest identyczny. Podobnie jest wśród firm typu B, przy czym ich funkcja KcA jest odmienna od KcB. Dlatego funkcje przeciętnych kosztów całkowitych Kcp, przeciętnych kosztó

(…)

… poprzednio przykładzie (zob. rys. 1), który teraz zmodyfikujemy przyjmując, że Agencja Rynku Rolnego będzie w okresach nadprodukcji skupowała część nadwyżki podaży, by sprzedać ją w okresach niedoboru produkcji. Prezentuje to rys. 4.
Zobaczmy najpierw, co stałoby się gdyby Agnacja Rynku Rolnego skupiła w pierwszym okresie połowę nadwyżki podaży, która powstała w wyniku tego, że producenci spodziewając…
… sprzedać zgromadzone nadwyżki redukując tym samym wielkość niedoboru. Tak się stanie gdy interwencyjny skup towaru w pierwszym okresie wyniesie np. I2 (krótsza strzałka). Wtedy cena spadnie do poziomu p12. Na podstawie tej ceny w drugim okresie pojawi się podaż w ilości Y12, którą Agencja Rynku Rolnego zwiększy o zgromadzone wcześniej rezerwy. To spowoduje, że cena wzrośnie ale mniej…
… o danej wielkości, będziemy nazywali izokwantą produkcji.
W teorii ekonomii przyjmuje się, że typowy wygląd izokwanty produkcji jest taki jak na rys. 1. Jest to krzywa przypominająca hiperbolę asymptotyczną do obu osi. Gdyby przecinała ona oś układu współrzędnych to oznaczałoby, że dany produkt możemy otrzymać bez zaangażowania jednego z czynników produkcji. Gdy mówimy o tak ważnych czynnikach produkcji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz