Wykłady z markoekonomii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 588
Wyświetleń: 3423
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykłady z markoekonomii - strona 1 Wykłady z markoekonomii - strona 2 Wykłady z markoekonomii - strona 3

Fragment notatki:

Prowadzi je prof. Barbara Polszakiewicz. Notatka składa się z 160 stron.
"Stopa rezerw obowiązkowych – to minimalny stosunek rezerw gotówkowych w banku do ogólnej sumy zgromadzonych przez ten bank depozytów. Ten instrument po raz pierwszy został wprowadzony w 1933 r w USA , a po II wojnie światowej został wprowadzony w Europie. W Polsce od roku 1990. Początkowo głównym celem w prowadzeniu tego typu rozwiązań była chęć zagwarantowania bezpieczeństwa wkładów. Później stał on się instrumentem polityki pieniężnej Banku Centralnego. Bank Centralny obniżając , bądź podnosząc stopy rezerw obowiązkowych wpływa na banki komercyjne podnosząc bądź zmniejszając ich możliwości w zakresie udzielania kredytu (zwiększa bądź ogranicza kreacje pieniądza przez Banki Komercyjne). Obecnie występuje tendencja polegająca na odchodzeniu w stosowaniu tego typu instrumentów. "
"Interpretacja Keysowska modelu IS-LM .
Keysiści zakładają płaską krzywą LM ze względu na wysoką wrażliwość popytu na pieniądz na zmiany stopy%. W pewnych sytuacjach dopuszczają możliwość wystąpienia poziomej funkcji LM i taką sytuacje możemy nazwać pułapką płynności co, oznacza że popyt na pieniądz jest doskonale elastyczny względem stopy%.
Zmiana podaży pieniądza nie jest w stanie zmienić poziomu stóp%, gdyż ludzie są skłonni zwiększyć popyt na pieniądz i wchłonąć dodatkową podaż pieniądza przy istniejącym poziomie stóp% . Zdaniem Keysistów polityka fiskalna jest polityką bardziej skuteczną niż polityka pieniężna."

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz