wykłady socjologia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 343
Wyświetleń: 4067
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykłady socjologia - strona 1

Fragment notatki:

docx.

Notatka to materiały z wykładów i zawiera takie informacje, jak: historia powstania socjologii jako nauki, człowiek jako istota biopsychospołeczna, a nauka, kultura, cywilizacja, modele przekazu kultury, a osobowość społeczna
jednostki, socjalizacja a wychowanie, osobowość społeczna jednostki, system kontroli społecznej i sposoby adaptacji jednostki do społeczeństwa, teoria interakcji społecznych, kultura, a indywidualność, globalizacja, kultura masowa, popkultura.

Notatka pozwoli na usystematyzowanie wiadomości z przedmiotu Socjologia ogólna. Pozwoli na przygotowanie się do zajęć i egzaminu.


(…)

…)
Oparta jest o warunkowanie instrumentalne. Przyjmuje się, że w życiu ludzie komunikują się ze sobą na zasadzie „kija i marchewki”, chcą być nagradzani i chcą unikać kar (np. pies Pawłowa).
Głównym przedstawicielem był Skinner: „Dajcie mi na wychowanie społeczeństwo, a zobaczycie, że nie będzie przestępczości”. Uważał, że jeżeli będziemy odpowiednio dostosowywać kary i nagrody, to nikt…
… samotnie wychowujący dziecko. Alternatywne formy grup pierwotnych. Kult konsumpcjonizmu i roszczeniowości oczekiwań (np. wymarzyłam sobie idealnego partnera, chociaż nie ma takiego na świecie ). Nie umiemy dawać, ciągle tylko bierzemy.
4: Socjalizacja a wychowanie. PROCES SOCJALIZACJI - zakorzenienie w kulturze.
~prof. Szczepański „Socjalizacja, to proces przekształcania biologicznego organizmu człowieka…
… się dziecko nikogo nie obchodzi). Jesteśmy skazani na to jak inni nas traktują; poczucie bezpieczeństwa i opieki. Ludzie są zdeterminowani poglądami i rozwojem nauki na temat ciąży, porodu, położnictwa, rodzicielstwa, macierzyństwa.
~Janusz Korczak - prawo dziecka do tego, żeby być dzieckiem (a nie żeby ten proces przyśpieszać)
FAZA OGRANICZONEGO DETERMINIZMU, DZIECIŃSTWA (od 3 roku życia aż do ukończenia szkoły podstawowej)
Dziecko wchodzi w inne grupy socjalizacyjne, styka się z instytucjami (do tej pory był tylko wśród grupy pierwotnej, a teraz pojawia się ktoś nowy, np. pani w szkole). Szkoła jest instytucją totalitarną - szkoła uśrednia.
(Anglia  READING, WRITING, ARTHEMETIC, RESPECT - po osiągnięciu tych umiejętności, dziecko na pewno wyjdzie z dobrym świadectwem)
Dzieciństwo jest okresem ważnym…
… ma poczucie autoironii, potrafi śmiać się sam z siebie.
OSTRACYZM, wywodzi się ze starożytnej Grecji. W demokracji ateńskiej na skorupce od jajka pisano nazwisko tego polityka, który był najmniej popularny i zagrażał demokracji. Po tym jak podliczono głosy, to ten, który miał ich najwięcej to musiał opuścić miasto. Persona non grata - osoba zbędna, niezauważalna, bagatelizowanie czyjejś obecności, celowe…
… specjalną bullę, gdzie trzeba było odpowiedzieć czy ludzie o innym kolorze skóry też są ludźmi. Zadekretował w sensie religijnym ich przynależność do gatunku.
Dochodzi pierwszy raz do wymiany handlowej, my daliśmy im proch, Biblię, wódkę i whisky, a od nich wzięliśmy wszystko co najlepsze, np. ziemniaki :) Przypływ ludzi z różnych kontynentów.
WIEKI KOLONIALIZMU, XVII - XVIII w. do korony brytyjskiej…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz