Wykład - zatoka żylna u poszczególnych gromad

Nasza ocena:

3
Pobrań: 287
Wyświetleń: 2345
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - zatoka żylna u poszczególnych gromad - strona 1

Fragment notatki:

Jaki jest los zatoki żylnej u poszczególnych gromad?
Występuje przed przedsionkiem u ryb u których jeszcze szczególnie dobrze rozwinięta, natomiast w miarę ewolucji i przebudowy serca u poszczególnych gromad ulega ona redukcji i tak na przykład występuje dobrze wykształcona u wspomnianych wcześniej ryb a także płazów przed prawym przedsionkiem, u gadów i ptaków zaczyna powoli być redukowana a u ssaków nie występuje już w ogóle.
Serce miogenne jest to serce które posiada własny rozrusznik serca miogenne, co znaczy, że są pobudzane przez własny rozrusznik (tj. specyficzny mięsień, np. węzeł zatokowo-przedsionkowy nodus sinuatrialis).
Serce neurogenne spotykamy U skorupiaków i owadów spotykamy, mają one własny węzeł nerwowy. Włókna nerwowe (hamujące i pobudzające) regulujące natężenie pracy serca, wybiegają z centralnego układu nerwowego. Wykształcenie serca neurogennego jest cechą postępową u skorupiaków i owadów.
Serce skrzelowe ,występuje u ryb i bezżuchwowców , znajduje się w pobliżu skrzeli od tyłu i nieco poniżej pod nimi. Jest to serce przez które przepływa jedynie krew odtlenowana, wyprowadza jest ona z pnia tętniczego tętnicą do skrzeli tam zachodzi natlenienie krwi która rozchodzi się stamtąd do wszystkich tkanek żyłami ciała zwierzęcia w naczyniach włosowatych zachodzi wymiana gazowa i odtelnowana krew powraca ŻYŁAMI do zatoki żylnej- przedsionka- komory i znowu…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz