Wykład - zasiedzenie ruchomości (II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - zasiedzenie ruchomości (II sem) - strona 1

Fragment notatki:

ZASIEDZENIE RUCHOMOŚCI, PRZESŁANKI:
-posiadanie samoistne
-posiadanie ciągłe
-upływ czasu 3 lata -posiadacz musi być przez cały ten okres w dobrej wierze [złodziej nigdy nie stanie się właścicielem zawłaszczonej rzeczy]
Obliczanie terminu zasiedzenia- obliczając ten termin powstaje pytanie czy ilość lat jest posiadana przez jedna osobę, czy można to zsumować z posiadaniem innych osób.
Dolicza się posiadanie poprzednika, lat 30 w złej wierze to zasiedzi. Może być przekazywany z rąk do rąk, doliczyć posiadanie można tylko wtedy jeżeli było przekazywane, jeżeli było zagarniane, np. siłą odebrał rzecz, nie może doliczyć.
Pokojowe przekazywanie można doliczyć.
Jeżeli ten termin upłynął, jeżeli będzie zainteresowany wpisem do księgi wieczystej, nowy włąściciel któy zasiedział nieruchomość → wniosek do sądu rejonowego o zasiedzenie.
Postępowanie sądowe służy tylko uzyskaniu dowodu że jest się właścicielem. Sąd przeprowadza postępowanie w trybie nieprocesowym - jeżeli przesłanki są zgodne, wydaje postanowienie o zatwierdzeniu zasiedzenia, służy to nowemu właścicielowi jako legitymacja, że jest to jego własność, z tym dokumentem może ubiegać się o wpis do księgi wieczystej.
Właścicielem staje się jeżeli spełnią się przesłanki prawne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz