Wykład - zasiedzenie (I sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - zasiedzenie (I sem) - strona 1

Fragment notatki:

Zasiedzenie Zalegalizowanie, długotrwałego stanu posiadania, mimo, że nie jest to zgodne z prawem
Przesłanki zasiedzenie nieruchomości:
Trzeba posiadać samoistnie nieruchomość (włada w nią w pełni) - najemca nie może zasiedzieć
Posiadanie ciągłe, gdy by posiadanie było przerwane ale potem odzyskał władztwo w posiadaniu to domniemamy, że jest posiadanie ciągłe
Upływ czasu - jeśli posiadacz w chwili wejścia w posiadanie był w dobrej wierze to czas zasiedzenia wynosi lat 20, ale jeśli był w złej wierze jest potrzebne 30 lat do zasiedzenia. Dobra wiara nie jest konieczną przesłanką, jest przesłanką tylko ułatwiającą.
Zasiedzenie ruchomości:
Posiadanie samoistne
Posiadanie ciągłe
Upływ czasu - wystarcza upływ 3 lat
Posiadacz musi być w dobrej wierze, tylko i wyłącznie - jest to przesłanka konieczna
Obliczając termin zasiedzenia powstaje pytania czy ilość lat jest to ilość lat posiadanych przez jedną osobą czy też przez kilka osób ( spadkobiercy)? Przy obliczaniu terminu dolicza się czas posiadania poprzednika ( przekazywane z rąk do rąk). Doliczyć posiadanie można tylko w przypadku poprzednika, gdy zostało przekazywane. Jeśli było zagarnięte to już wtedy nie będzie doliczane, przerywa się ciąg obliczania. Jeśli ktoś stwierdził, że zasiedział to będzie zaineresowany a by wpisać nieruchomość do ksiąg wieczystych. Powinien złożyć wniosek o zasiedzenie do sądu. Postępowanie sądowe polega tylko na uzyskanie dowodu, ze się zasiedziało nieruchomość. Sąd bada czy przesłanki zasiedzenia są legalne, to wydaje postanowienie w trybie nieprocesowym o zasiedzeniu. Nabycie własności nabywa się z mocy prawa, gdy spełniły się przesłanki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz