Wykład - Zagadka konformizmu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Zagadka konformizmu - strona 1 Wykład - Zagadka konformizmu - strona 2 Wykład - Zagadka konformizmu - strona 3

Fragment notatki:

Zagadka konformizmu: dlaczego jedni ludzie wpływają na innych? Przykłady z życia i z badań. Konformizm jest zmianą w zachowaniu na skutek rzeczywistego lub wyimaginowanego wpływu innych ludzi. (Aronson)
Konformizm o dostosowanie przez ludzi swoich postaw, przekonań i zachowania do norm społecznych przyjętych w grupie (Strelau).
Przykłady z życia: a)Kościół Jonesa w Gujanie - Jonestown (samobójstwo 800 osób z powodu rozkazu charyzmatycznego przywódcy-mesjasza). b) Mahatma Gandhi w 1930 r. zorganizował masowy protest przeciwko kolonializmowi w Indiach oparty o zasadę niestosowania przemocy.
c) 1968 r. Wietnam, grupa amerykańskich żołnierzy zmylona informacją o rzekomym ataku Vietcongu, z rozkazu porucznika i w poczuciu paniki atakuje nad ranem wioskę bezbronnych ludzi, ginie ok. 400 niewinnych osób.
Przykłady te świadczą o potędze wpływu społecznego. W odpowiedzi na zadanie ( wyrażone wprost lub nie) ludzie zmieniają swoje zachowanie, albo na szlachetne i użyteczne, albo na tragiczne i histeryczne. Czemu ludzie się podporządkowują?
a) z powodu znalezienia się w sytuacji, której sami nie są w stanie zinterpretować - szukają wtedy informacji i wzorców zachowania u innych i reagują jak oni;
b) gdyż nie chcą być ośmieszeni lub ukarani za odmienność;
c) aby nie być źle traktowanym lub odrzuconym przez grupę, której są członkami.
1. Interakcje z innymi ludźmi mówią nam tym, co słuszne, jak interpretować pewne zjawiska. Sami nie mamy wiedzy na temat decyzji wyboru zachowania więc szukamy jej u innych - informacyjny wpływ społeczny. Może on doprowadzić do prywatnej akceptacji (wiara w definicję sytuacji, której nauczyli się od innych. Kolejna możliwą postawa jest publiczny konformizm (dostosowanie się publicznie do zachowania innych ludzi bez wiary w to, co robimy). 2. Gdy człowiek doświadcza przemiany - nagłej zmiany w pojmowaniu swojego życia. W obliczu kryzysów religijnych, ideologicznych, łatwiej zidentyfikować się z zasadami nowej grupy (np. sekty).
3. Emocje i zachowania w niekontrolowany sposób mogą rozprzestrzeniać się w tłumie (pisał o tym LeBon). Zjawisko to nazwano indukowaniem. Przykładem może być psychoza tłumu - pojawienie się w grupie ludzi podobnych fizycznych symptomów bez znanej fizycznej przyczyny. Podsumowując, ludzie ulegają wpływom innych, gdy:
a)sytuacja jest niejasna
b) sytuacja jest kryzysowa
c)kiedy inni ludzie są ekspertami ( np. w przypadku awarii samolotu, pasażer będzie szukał wzrokiem członków załogi, by ocenić sytuację po ich zachowaniu)
d) pod wpływem normatywnego wpływu społecznego (podporządkujemy się, bo chcemy nadal być członkami grupy, bo odczuwamy potrzebę bycia zaakceptowanym - dlatego postępujemy we wskazany sposób, mimo że wiemy, że jest niewłaściwy)

(…)

… i błagał, by pozwolono mu wyjść). Przyczyny:
a) normatywny nacisk eksperymentatora. Uczestnicy eksperymentu, bali się, że gdy odmówią dalszego wymierzania kar, eksperymentator będzie zły, niezadowolony. Jednak, gdy uczestnicy eksperymentu zauważyli, że inni są nieposłuszni( incognito współpracownicy eksperymentatora) także przestali godzić się na bezwarunkowy konformizm informacyjny wpływ społeczny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz