To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRZEPISY PRAWA są ustanawiane mocą tzw. generalnych normatywnych aktów prawnych (np. konstytucja, ustawy)
są wypowiedziami językowymi „zastanymi” przez nas w tekstach ustaw i innych aktów prawnych
to jednostki redakcyjne aktu prawotwórczego to zdaniokształtne zwroty językowe wskazujące bądź narzucające sposób postępowania (czyli reguły postępowania ), formalnie wyodrębnione w tekście prawnym jako artykuł, paragraf, ustęp lub jako zdaniokształtne fragmenty artykułu, paragrafu lub ustępu. każdy przepis prawa jest regułą zachowania Artykuły, paragrafy, punkty, litery - jednostki redakcyjne (systematyzacyjne) aktu prawnego. Formułowanie przepisów prawa: POPRZEDNIK NASTĘPNIK - wymienia, wskazuje lub - ustala skutki prawne, jakie określa „okoliczności”, które powinny być związane rodzą skutki prawne z okolicznościami wymienionymi w poprzedniku
( np. a) Jeżeli student nie zaliczył danego przedmiotu w wyznaczonym czasie (poprzednik), to zostanie usunięty z listy studentów przez dziekana (następnik). b) W razie rezygnacji z któregoś z wcześniej wybranych przedmiotów maturalnych (poprzednik), uczeń powinien jak najszybciej złożyć w tej sprawie pisemny wniosek do dyrekcji liceum (następnik). c) Kto spóźnia się na wykłady i z premedytacją zakłóca ciszę na sali („stan rzeczy”), podlega karze pozbawienia wolności od jednego do trzech miesięcy (ujemne następstwo prawne).) Sposoby formułowania przepisów: 1) Początek zdania:
jeżeli...
w razie...
w wypadku... 2) Opisy pewnych zdarzeń:
„Śledztwo prowadzi prokurator”
Funktor normotwórczy - odpowiedni zwrot językowy, wiążący w zadaniokształtną całość obydwa wyróżnione człony przepisu prawa.
Słowa formułujące przepisy:
powinien (w znaczeniu dyrektywalnym, zalecającym)
należy
musi
nie może
Zwroty:
jest zobowiązany
jest uprawniony
Przepisy nie są zdaniami w sensie logicznym
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)