Wykład z geologii o budowie wnętrzna ziemi

Nasza ocena:

3
Pobrań: 259
Wyświetleń: 4424
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład z geologii o budowie wnętrzna ziemi - strona 1

Fragment notatki:

Na wykładzie poruszany był temat wnętrza Ziemi. Przedmiot prowadził dr Andrzej Krawczyk. Notatka składa się z 1 strony, która jest zapisana w formacie doc. W notatce opisane zostały następujące kwestie: najważniejsze źródła informacji o budowie wnętrza Ziemi, skały ulrazasadowe, meteoryty, pole grawitacyjne Ziemi, fale sejsmiczne, podział wnętrza Ziemi

Wnętrze Ziemii
Najważniejsze źródła informacji o budowie wnętrza Ziemi
Najgłębsze wiercenia mają obecnie do kilkunastu kilometrów. Podstawowym źródłem informacji są obserwacje pośrednie.
a) skały ultrazasadowe - nie zawierające SiO2 skały wulkaniczne. Ogniska magmowe mieszczą się na głębokości od kilkudziesięciu do około 300km, można je znaleźć w niektórych miejscach na powierzchni Ziemi jako skały wulkaniczne.
b) meteoryty - zważywszy, że kondensacyjno-akrecyjny model jest ważny, ta teoria też jest ważna. Sądzi się, że meteoryty kamienne wyglądają jak płaszcz, a żelazne jak jądro. Są zbudowane z tej samej materii co Ziemia.
c) pole grawitacyjne Ziemi - zależy od rozkładu mas we wnętrzu Ziemi. Ma zastosowanie przy poszukiwaniu złóż.
d) fale sejsmiczne - są istotnym źródłem informacji o budowie wnętrza Ziemi. W wyniku trzęsienia Ziemi powstaje fala sejsmiczna. Źródłem fal są ogniska. Z ogniska rozchodzą się fale sprężyste. Geofizycy mierzą prędkości tych fal w zależności od głębokości. Prędkość fal zależy od sprężystości. Im wyższa gęstość ośrodka, tym szybciej rozchodzą się w nim fale sprężyste. Gęstość zależy od składu chemicznego czyli mineralnego. Mając dane prędkości wyciągamy wnioski o gęstości a do gęstości można dopasować skład mineralny. M.in. za pomocą tej metody wiemy, że zewnętrzne jądro Ziemi jest płynne.
Podział wnętrza Ziemi
Ziemia jest zbudowana z kilku koncentrycznych geosfer. Podziału na geosfery dokonujemy na podstawie nieciągłości. Skorupa ma zmienną grubość. Płaszcz ma grubość prawie 3000 km (połowa promienia). Litosfera - obejmuje całą skorupę i najwyższą część płaszcza. Mezosfera i Astenosfera jest częścią płaszcza. Barysfera to jądro. Skorupa - skały skaleniowo-kwarcowe o gęstości = 3 g/cm3. Płaszcz - skały ultrazasadowe g > 3 g/cm3. Astenosfera - skały częściowo stopione. Jądro jest metaliczne (Fe, domieszka Ni). Jądro zewnętrzne - płynne (zanik fal sejsmicznych) lepkość podobna do wody. Jądro wewnętrzne - stałe, zbudowane niemal wyłącznie z żelaza + odrobina niklu. Płaszcz dolny (650-700km).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz