wykład - wstęp do ekonomii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład - wstęp do ekonomii - strona 1

Fragment notatki:

Ekonomia- nauka o prawidłowościach rządzących procesami gospodarczymi, czyli gospodarczą działalnością ludzi. Owe prawidłowości to prawa ekonomiczne. Potrzeby ludzkie nieograniczone, realizację uniemożliwia budżet, środki finansowe, przestrzeń, prawo, wartości. Każde społ. Żyje w świecie rzadkości. Pojęcie rzadkości odnosimy do luki pomiędzy ogólną sumą dóbr i usług, których ludzie potrzebują, aby zaspokoić swoje potrzeby, a możliwościami ich wytworzenia.
Zasada homo oeconomicus- człowiek gospodarujący- maksymalizacja zysku przy minimalizacji nakładów.
Funkcje ekonomii:
poznawcza- dostarcza wiedzy o zjawiskach i procesach gospodarczych rządzących o prawidłowościach oraz o przyczynach i skutkach. (Dokonując analizy zjawisk i procesów gosp. oraz je interpretując ekonomia odsłania panujące w danej gospodarce mechanizmy rozwiązywania podstawowych problemów społ.-gosp.: co produkować, w jaki sposób i dla kogo)
aplikacyjna- jej ustalenia oraz wynikające z nich wnioski dostarczają wskazówek przydatnych w działalności gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, związków zawodowych, państwa.
Sądy w ekonomii:
Pozytywne- badacz rzeczywistości społ.- gosp., odwołując się do faktów, stara się w sposób maksymalnie bezstronny wyjaśnić prawidłowości dot. tejże rzeczywistości i próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie zjawiska, procesy i działania mają wpływ na gospodarkę, jakie są przyczyny, uwarunkowania i następstwa pewnych zjawisk oraz do jakich skutków prowadzą takie, a nie inne badania ludzi. Są to sądy weryfikowalne, sprawdzalne za pomocą naukowych metod. (np. wysokie bezrobocie powoduje pauperyzację - twierdzenie sprawdzone, oparte na faktach, dla wszystkich takie samo)
Normatywne- badacz wyraża swoje przekonania i formułuje własne opinie, które oparte są o subiektywne wartościowanie zjawisk. (np. bogaci powinni płacić wyższe podatki - istotą jest nasze subiektywne przeświadczenie, którego nie można zweryfikować i często stanowi przedmiot dyskusji)
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz