To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wpływ anionów (HCO3-,HPO4--) i kationów (K+,H+,Ca++,Mg++)na pobudliwość układu nerwowego i stan mięśni szkieletowych.
Pobudliwość to zdolność reagowania na bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego lub wewnętrznego. Miarą pobudliwości jest próg pobudliwośći, czyli takie najmniejsze natężenie działającego bodźca, które doprowadza do powstania stanu pobudzenia w komórce. To czy komórka jest pobudliwa czy nie, uwarunkowane jest właściwościami błony cytoplazmatycznej otaczającej komórki i charakterystycznym rozmieszczeniem jonów po obu stronach błony cytoplazmatycznej rzutujących na charakterystyczne wartości ładunków elektrycznych.
W spoczynku błona komórkowa neuronu jest spolaryzowana. Wzdłuż zewnętrznej powierzchni błony komórkowej znajdują się ładunki dodatnie, natomiast wzdłuż wewnętrznej powierzchni, ładunki ujemne. Ta różnica potencjałów, warunkująca spoczynkowe napięcie błony, nazywana jest spoczynkowym potencjałem błonowym, czyli inaczej potencjałem spoczynkowym(potencjał spoczynkowy wynosi dla komórki nerwowej:-70mV,zaś dla komórki mięśniowej:-90mV). Wnętrze aksonu obfituje w jony potasu, a inne kationy występują tu w bardzo niskich stężeniach(w aksoplazmie jest około 30 razy więcej jonów potasu niż na zewnątrz neuronu).Jonami antagonistycznymi do jonów potasu są duże aniony białkowe. W porównaniu z bardzo ruchliwymi, łatwo dyfundującymi na zewnątrz jonami potasu są one z powodu swoich rozmiarów mało ruchliwe(a w przypadku silnie związanych białek strukturalnych, zupełnie nieruchliwe).Przytrzymują one jednak wychodzące z komórki jony K+, przy zewnętrznej powierzchni błony. W środowisku zewnętrznym występują natomiast w nadmiarze kationy sodowe i aniony chlorkowe. Stężenie jonów sodowych jest ponad 10 razy, a jonów chlorkowych około 30 razy wyższe na zewnątrz aksonu. Jony NA+ i Cl-, okryte grubszym płaszczem wodnym, są większe o około 30% i te z wykazują dużą ruchliwość. Z powodu nierównego stężenia jonów (głównie K+ i Na+) wewnątrz i na zewnątrz neuronu ,jony te wykazują stałą tendencję do dyfuzji przez neurolemę, zgodnie z kierunkiem spadku ich stężeń. Dyfuzja ta może odbywać się przez pory(kanały)występujące w neurolemie(dokładniej -patrz punkty z układu nerwowego).Istnieją oddzielne kanały dla jonów sodu i potasu. Kontrolę nad kanałami jonowymi sprawują wolne jony wapniowe-ich nadmiar w płynie pozakomórkowym zmniejsza przepuszczalność błony neuronu dla jonów Na+, a mała ilość lub ich brak przepuszczalność tę zwiększa. Błona aksonu w stanie spoczynku przepuszcza w obu kierunkach dyfundujące jony, choć w niejednakowym stopniu. Najłatwiej przenikają przez nią jony potasowe, potem chlorkowe, a najtrudniej-sodowe. Poza tym, w warunkach potencjału spoczynkowego o wiele więcej jest otwartych kanałów potasowych niż sodowych. Dlatego też, w spoczynku pewna ilość dodatnich jonów potasu bez przerwy opuszcza neuron i wspólnie z dodatnimi jonami sodu przyczynia się do powstania dodatniego potencjału elektrycznego na zewnątrz neurolemy. Wnętrze aksonu natomiast wykazuje w spoczynku nadmiar jonów ujemnych(niedyfundujących jonów białkowych i wnikających do środka jonów chlorkowych).Spoczynkowy potencjał błonowy generowany jest więc przez "baterię potasową".
(…)
… ruchowego).Następnie potencjał czynnościowy jest przewodzony wzdłuż miocytu i zapoczątkowuje reakcję skurczową. Pojedynczy potencjał czynnościowy powoduje krótki skurcz, po którym występuje rozkurcz(to tzw. skurcz mięśniowy pojedynczy).Skurcz pojawia się około 2 ms po rozpoczęciu depolaryzacji błony i przed zakończeniem się jej repolaryzacji. Czas trwania skurczu zależy od rodzaju mięśnia. "Szybkie mięśnie…
… przerwy opuszcza neuron i wspólnie z dodatnimi jonami sodu przyczynia się do powstania dodatniego potencjału elektrycznego na zewnątrz neurolemy. Wnętrze aksonu natomiast wykazuje w spoczynku nadmiar jonów ujemnych(niedyfundujących jonów białkowych i wnikających do środka jonów chlorkowych).Spoczynkowy potencjał błonowy generowany jest więc przez "baterię potasową".
Podczas trwania potencjału…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)