Wykład - wojna Japonia - Chiny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 490
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - wojna Japonia - Chiny - strona 1

Fragment notatki:

WOJNA JPN-CHN
Przyczyny
Po rozejmie Z V 1933 CHN wzmacniają swoją pozycję w LN, rozbudowują armię i wzmacniają się wewnętrznie.
Przebieg
VII potyczka niedaleko Pekinu wojna szybkie zdobycie Pekinu i Tienstinu skierowanie się ku dolinie Jangcy 17.VII odezwa Czang Kaj-Szeka do powszechnej walki z agresorem
IX Kuomitang jednoczy się z CHN komunistami AC w 8 Armię.
XI JPN zdobywa Szanghaj
XII zdobycie Nankinu
X.1937 Quarantine Speech Roosvelt krytykuje ITA, GER, JPN
IX skarga na JPN do LN komisja doradcza ds. dalekiego wsch. (działająca od 33 roku) Krytykuje straty wśród cywilów jednak nie ma wpływu na pozostawiająca poza strukturami JPN.
od 3 do 24 listopada 1937 r. w Brukseli spotkali się przedstawiciele dziewiętnastu państw. W konferencji brukselskiej uczestniczyło więc ośmiu sygnatariuszy traktatu waszyngtońskiego: Wielka Brytania, Belgia, Chiny, Francja, Holandia, Portugalia, Włochy i Stany Zjednoczone. Dziewiąty sygnatariusz: Japonia, odmówił wysłania delegacji. Dalej delegacje państw, które do traktatu waszyngtońskiego przystąpiły po 1922 r.: Boliwia, Dania, Meksyk, Norwegia i Szwecja delegacje dominiów brytyjskich: Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki oraz Indie. Zaproszenia do wzięcia udziału wysłano także do ZSRR, który przysłał delegację, oraz do Niemiec, które odmówiły.
ITA wspiera JPN, USA nie angażuje się deklaracja o pogwałceniu przez JPN traktatów
XII.1937 zbombardowanie WB i USA statków na Jangcy groźba wojny JPN-USA
VII.1938 wobec coraz większych strat wśród cywili USA nakłada na JPN moralne embargo na dostawy sprzęt wojskowego i wraz z WB udziela pożyczek CHN
Sukcesy w Chinach i wzrost znaczenia kół militarnych spowodowały istotne zmiany w międzynarodowej strategii Japonii. Stojący na czele rządu książę Fumimaro Konoe ogłosił 3 listopada 1938 r., iż celem Japonii jest ustanowienie „nowego ładu w Azji Wschodniej". Stabilizacja i porządek w tej części Azji miały „opierać się na trójstronnym sojuszu, wzajemnej pomocy i koordynacji między Japonią, Mandżukuo i Chinami w dziedzinie politycznej, ekonomicznej, kulturalnej i innych dziedzinach". Mówiąc o Chinach, premier Konoe myślał o dwu projapońskich rządach: Rządzie Tymczasowym, utworzonym w Pekinie w grudniu 1937 r., i tzw. Rządzie Zreformowanym, istniejącym w Nankinie od marca 1938 roku.
Uchwała o mobilizacji narodu przestawienie gosp. i społ. Na wojnę Program Azja dla azjatów wypieranie obcych z CHN
Zdobycie FRA i WB wysp zbliżenie się do Guamu i Filipin wypowiedzenie układu handlowego (Hull) z 1911
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz