Wykład - władza ekonomiczna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - władza ekonomiczna - strona 1 Wykład - władza ekonomiczna - strona 2 Wykład - władza ekonomiczna - strona 3

Fragment notatki:

OSSOWSKI WŁADZA EKONOMICZNA
Władza ekonomiczna to trzecia kategoria przywilejów wynikających z pozycji ekonomicznej (możemy poprzez nią wpływać na zachowanie się innych ludzi)
Transakcja ekonomiczna to wymiana dóbr lub usług jest stosunkiem symetrycznym ponieważ każdy z kontrahentów uzyskuje coś od swego partnera (każdy z oferujących ma jednakową władze nad swoim kontrahentem) - tak się powszechnie twierdzi ale Ossowski podważa ten pogląd pisząc że władza może być niesymetryczna w bardzo wysokim stopniu. Chodzi o to ze władze ekonomiczną nad swoim partnerem ma ten kto 1) rozporządza typem dóbr bardziej nadających się do wymiany w danym środowisku 2) rozporządza większą ilością dóbr 3) czyja sytuacja jest bliższa sytuacji monopolisty.
W ustroju o gospodarce pieniężnej typem dóbr najbardziej podatnym do wymiany w normalnych warunkach rynkowych jest specjalne narzędzie - pieniądz.
Kto ma więcej pieniędzy znajduje się w sytuacji szczególnie uprzywilejowanej pod względem władzy ekonomicznej władza ekonomiczna jest większa im więcej transakcji może jednostka przeprowadzić
wraz z bogactwem wzrasta zasięg władzy a nie tylko intensywność.
Władza ekonomiczna to władza wynikająca z posiadania środków produkcji, władza w stosunku do tych którzy tych środków produkcji nie posiadają (cecha charakterystyczna ustroju kapitalistycznego)
Marks pisze ze „władza o większym znaczeniu dla struktury społecznej jest władzą opartą na stosunkach produkcji”. Rola tej władzy jest jedną z zasadniczych cech które należy brać pod uwagę przy charakteryzowaniu poszczególnych typów ustrojów gosp. Marks sprowadza władze ekonomiczną do władzy poprzez posiadanie środków produkcji.
Zwolennicy mieszczańskiego liberalizmu skłonni są traktować władze ekonomiczną jako władze tych którzy posiadają większą ilość dóbr którymi można pozyskiwać usługi innych ludzi.
Bryce pisze ze przemysłowiec ma władze nad robotnikami „`coz he has something to give which others are glad to receive”
TYPY STOSUNKU POMIĘDZY WŁADZĄ POLITYCZNĄ I KLASĄ UPRZYWILEJOWANĄ:
Lasswell tworzy schemat struktury społecznej o 3 klasach:
ruling class
dependent class (klasa uprzywilejowana)
subject class do tego schematu Ossowski wprowadza modyfikacje i tak mamy: gr rządzącą, gr uprzywilejowaną, gr pośrednie, gr upośledzone
gr rządząca posługuje się 3 kategoriami narzędzi władzy: środkami przemocy i środkami ekonomicznymi. Trzecia kategoria to IDEOLOGIA
klasy upośledzone to klasy nie mające środków produkcji klasy uprzywilejowane to nie tyle co klasa posiadaczy środków produkcji ale mogą to być osobniki które osiągają wysoki udział w dochodzie społecznym inną droga niż przez posiadanie środków produkcji na wielką skalę


(…)

… gość zwany Russellem pisze iż Lasswell trochę się zagmatwał bo przecież Naked power w sensie Lasswella może wcale nie być naked power w sensie Russella bo u Russella istotna jest postawa podległych władcy a u tego drugiego postawa dzierżącego władze. Mówiąc krótko u Russella ta sama władza może być nagą lub nie nagą zależnie od współczynnika humanistycznego Ossowski pisze ze władza oparta na nie warunkowanej przemocy gdy zaprowadza ład społeczny rychło przekształca się we władze autorytatywną.
Ossowski wspomina Hobbes`a i jego Lewiatana gdzie przeprowadzona jest apologia monarchii absolutnej. Monarcha absolutny będzie szanował prawa choć nic go do tego nie zmusza. Teoretycznie monarcha absolutny jest kojarzony z nie uwarunkowaną przemocą a przecież jego siła jest podstawą istnienia ładu społecznego…
…)
zagadnienie wielostronności struktury (krzyżowanie się różnych struktur)
zagadnienie stopnia integralności struktury społecznej ze względu na stratyfikacje społeczną
SPRAWA INTEGRALNOŚCI STRUKTURY SPOŁECZNEJ:
przykładem złożonej i integralnej struktury społecznej jest armia, gdzie hierarchie są oparte na jednolitym systemie zależności.
Strukturą o współistniejących względnie niezależnych systemach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz