WIZERUNEK WIELKIEJ BRYTANII W LATACH 1918 - 1933 ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM: SYTUACJI GOSPODARCZEJ TEGO KRAJU, PANUJĄCYCH W NIM WÓWCZAS STOSUNKÓW SPOŁECZNYCH ORAZ KONFLIKTU W IRLANDII
W niniejszej pracy postawiłem sobie za cel przedstawienie wizerunku Wielkiej Brytanii w latach 1918 - 1933, a w szczególności sytuacji gospodarczej tego kraju, panujących w nim wówczas stosunków społecznych oraz konfliktu w Irlandii. Lata te miały wielki wpływ nie tylko na na obecny kształt Zjednoczonego Królestwa, ale także wpływały na wiele innych państw, w tym Polskę.
Podczas pisania tej pracy na największe problemy natrafiłem podczas opisywania konfliktu irlandzkiego. Dostępne źródła zazwyczaj ograniczały się do lakonicznego stwierdzenia faktu podziału wyspy, bez wnikania w zawiłości historyczne tego regionu. Dlatego też podczas pracy nad tym punktem często musiałem polegać na wiedzy własnej.
Pomimo to mogę stwierdzić, że literatura historyczna dotycząca pozostałych zagadnień w wystarczającym stopniu wyczerpywała dany temat, co bardzo pomogło mi podczas pisania tej pracy.
Sytuacja gospodarcza. W latach I wojny światowej gospodarki wszystkich walczących państw, a więc także i Wielkiej Brytanii, zostały nastawione na produkcję wojenną. Strony konfliktu, aby utrzymać i unowocześnić swoje armie ponosiły olbrzymie koszty, co powodowało ich poważne zubożenie. Dla przykładu w roku 1914 dzienne wydatki wojenne Wielkiej Brytanii wynosiły 17,5 mln rubli, natomiast w roku 1918 suma ta wynosiła 78,5 mln rubli [2, s.64 - 65]. Ponadto Zjednoczone Królestwo zadłużyło się u swojego głównego sojusznika, Stanów Zjednoczonych Ameryki, na sumę 5,5 mln dolarów, a jego dług wewnętrzny wynosił ok. 8 mld funtów szterlingów [2, s.84].
Gwałtowne przejście z gospodarki wojennej, pracującej na pełnych obrotach i zatrudniającej miliony robotników, na gospodarkę czasu pokoju zatrzęsło systemami ekonomicznymi wielu państw. Wymusiło to na pracodawcach masowe zwolnienia pracowników, co z kolei powodowało błyskawiczny wzrost bezrobocia, który w roku 1921 sięgnął w Wielkiej Brytanii aż 17% ludności czynnej zawodowo. Sytuację gospodarczą Zjednoczonego Królestwa komplikował ponadto stan przedsiębiorstw brytyjskich. Przemysł eksportowy tj. węgiel, bawełna i tekstylia, przemysł okrętowy i inżynieryjny, które jeszcze kilka lat wcześniej były chlubą Anglii, po wojnie, z powodu przestarzałego sprzętu i nieefektywnego sposobu organizacji pracy, przegrywały konkurencję z dynamicznymi i posiadającymi znaczny kapitał firmami amerykańskimi [1, s. 219].
Zła sytuacja gospodarcza i wzrost napięć społecznych spowodowały spadek popularności rządzącej Brytanią Partii Konserwatywnej. Dlatego też, po wyborach w grudniu 1923 r. powstał rząd mniejszościowy Partii Pracy, który był pierwszym socjalistycznym rządem na Wyspach Brytyjskich. Jednakże już po kilku miesiącach konserwatyści zdołali powrócić do władzy. Ich antyrobotnicza i antykomunistyczna polityka spowodowała ponowny wzrost napięć społecznych, czego dowodem był górniczy strajk generalny, który wybuchł w maju 1926 roku. Protest ten, trwający aż do końca roku przyczynił się do dalszego pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju
(…)
… liberalizm gospodarczy by wzmocnić przemysł, wprowadził protekcjonizm państwowy, a także zdewaluował funta. Kroki te pozwoliły na ustabilizowanie sytuacji gospodarczej państwa.
Stosunki społeczne. Po zakończeniu I wojny światowej Imperium Brytyjskie było największym mocarstwem świata. Do posiadanych przed konfliktem cennych i ważnych strategicznie kolonii dołączyły nowe tereny, dawniej należące do Niemiec…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)