Wykład - Wejście w życie i tymczasowe stosowanie traktatu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład -  Wejście w życie i tymczasowe stosowanie traktatu - strona 1

Fragment notatki:

Wejście w życie i tymczasowe stosowanie traktatu.
Wejście traktatu w życie - traktat wchodzi w życie w terminie określonym w nim samym, bądź jeśli nie zawiera takich postanowień to wszystkie państwa musza uzgodnić ten termin (musza się zgodzić)
Tymczasowe stosowanie traktatu - przed uzyskaniem ostatecznej zgody traktat może już określać prawa i obowiązki (zaczyna obowiązywać wcześniej - przed formalnym uprawomocnieniem) np. Part Branda- Kelloga na podstawie Protokołu Litwinowa
Konwencja wiedeńska mówi o tym, że strony mogą przewidzieć tymczasowe stosowanie traktatu albo wtedy kiedy traktat przewiduje taką ewentualność, albo kiedy same strony tak uzgodnią i niekiedy zdarza się że traktat uzyskuje stosowanie tymczasowo. To np. pozwala stosować traktat zanim zostanie przeprowadzona czasochłonna procedura ratyfikacyjna, Polska też stosowała niektóre postanowienia traktatowe tymczasowo. Komplikuje się to gdy tymczasowy okres wydłuża się niebezpiecznie i dlatego w ramach dyskusji na temat regulowania tego problemu w polskich przepisach dotyczących umów międzynarodowych zwracano uwagę iż ten czas powinien być limitowany i ograniczony. Stosuje się takie rozwiązanie np. gdy niektóre przepisy wymagają natychmiastowego stosowania, a proces uprawomocnienia trwa długo.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz