Wykład - Warunki trwałości postaw

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 399
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Warunki trwałości postaw - strona 1 Wykład - Warunki trwałości postaw - strona 2

Fragment notatki:

Warunki trwałości postaw.
Silne postawy nie zmieniają się.
Wyróżniamy dwa komponenty silnej postawy, które czynią ją odporną na zmianę:
Zaangażowania- chroni postawę przed sprzecznymi z nią informacjami. Ludzie są bardziej zaangażowani w silną postawę- są mocniej przekonani o jej słuszności i pewni jej niezmienności, a ich stanowisko jest bardziej radykalne.
Powiązanie z innymi aspektami Ja- wiąże postawę z wieloma innymi odpornymi na zmiany właściwościami Ja. Silna postawa jest mocniej związana z pozostałymi właściwościami danej osoby, takimi jak jej koncepcja Ja, wartości czy tożsamość społeczna.
WARUNKI BUDOWANIA TRWAŁYCH POSTAW
SKRÓTY, Z KTÓRYCH KORZYSTAMY PRZY BUDOWANIU POSTAW:
Wiarygodni nadawcy- ekspert charakteryzujący się rzetelnością [osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę i będąca wiarygodna- uczciwa i bezstronna]- taki nadawca wywiera silny wpływ na odbiorców, swoimi argumentami pomaga wykreować trwałą postawę.
Reakcje innych- obserwacja reakcji innych na dany komunikat. Silna reakcja wzmaga siłę oddziaływania komunikatu.
Gotowe idee- oszacowanie łatwości, z jaką możemy wyobrazić sobie daną ideę lub jej praktyczną ilustrację. Nadawca zwiększając gotowość poznawczą swojej idei- czyniąc ją łatwiejszą do wyobrażenia lub przypomnienia, może skutecznie przekonać odbiorców do swojego stanowiska. CECHY OSOBY:
Zaangażowanie- mocniejsze i trwalsze jest nasze zdanie na temat spraw, które nas dotyczą bezpośrednio- są osobiście ważne. Wobec nich szczególnie staramy się, by nasza postawa była trafna i poparta niepodważalnymi argumentami.
Nastrój- radosny lub smutny nastrój dostarcza informacji na temat sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy. Jeśli czujemy się szczęśliwi, to prawdopodobnie nasze otoczenie będzie wydawało się przychylne i nagradzające. Jeśli odczuwamy smutek lub w otoczeniu wydarzyło się ostatnio coś nieprzyjemnego, to może ono się wydawać niebezpieczne poczucie zagrożenia. ALE smutny nastrój (w przeciwieństwie do radosnego) wzmacnia motywację do wykształcenia w sobie słusznych postaw i przekonań w odniesieniu do aktualnej sytuacji, informując o potencjalnym ryzyku popełnienia błędu w najbliższym otoczeniu. Podatność na sugestię- ludzie podatni na sugestię szczególnie często wierzą innym ludziom. Zjawisko to wyjaśnia ich analiza cech osobowości: niska samoocena i wysoki poziom zaufania interpersonalnego, a także mniej zaufania do samych siebie niż do innych. W sytuacji, kiedy zależy im na trafności postaw i przekonań, polegają nie tyle na własnych przemyśleniach, ile raczej na wskazówkach innych ludzi można z łatwością wprowadzić ich w błąd. CZYNNIKI SYTUACYJNE ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz