Wykład - wady oświadczenia woli (I sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - wady oświadczenia woli (I sem) - strona 1 Wykład - wady oświadczenia woli (I sem) - strona 2

Fragment notatki:

Wady oświadczania woli:
brak świadomości lub swobody - sytuacja w której jakaś osoba, która jest niepoczytalna złożyła oświadczenie. Wtedy to oświadczanie jest nie ważne, dotyczy to osób które mają problemy psychiczne, bo nie wie co podsiała jest tego nie świadoma. Ciężar dowodu spoczywa na niej, jeśli chce się z tego oświadczanie wycofać.
Pozorność - porozumienie stron, że dokonywana czynność ma nie wywierać skutków prawnych. Spiszemy umowę, ale tak dla pozorów, jeśli by tak było to mówimy o pozorności. Dokument jest wtedy nie ważny. Występuje w 2 odmianach:
Pozorność zwykła -spisały coś co jest fikcją
Pozorność kwalifikowana - spotykamy się z 2 warstwami, czynnościami: czynność symulowana (fikcyjnie) czynność ukryta (strony rzeczywiście chciały wykonać tą czynność np. strony spisują umowę sprzedaży samochodu, ale umówiły się, że tak naprawdę jest to darowizna) może też być tak, że obie czynności są tego samego rodzaju, ale różnią się tylko postanowieniami (strony spisują umowę sprzedaży za 20 tys. złotych, a tak naprawdę sprzedają go za 15 tys.).
Czynność pozorna zawsze jest nie ważna, a czynność ukryta (należy ją ocenić, czy nie jest sprzeczna z prawem, czy nie zmierza ona do obejścia prawa) - jeśli się udowodni, że celem było obejściem prawa wtedy jest nie ważna, należy zbadać czy czynność spełnia wymogi formy. Błąd - mylne wyobrażenie o rzeczywistość, muszą być przesłanki: błąd musi dotyczyć treści czynności prawnych. Nie z każdego błędu możemy się wycofać. Może dotyczyć innych zdarzeń, które nie są czynnością prawną. Błąd musi być istotny ( taki błąd, że gdyby dany podmiot znał prawdę, to by nie dokonał tej czynności) - wyklucza uchylanie się od czynności z błahych powodów. Wycofanie nazywamy uchyleniem się od skutków czynności, uchylenie następuje na piśmie. Czynność taka jest ważna z chwilą dokonania tej czynności, ale osoba która była w błędzie może ją podważyć, unieważnić. Z pismem czynność staje się nie ważna nawet ze skutkiem wstecznym. Termin roczny od wykrycia błędu, może wnieść pismo uchylające.
Podstęp - odmiana błędu - wywołanie błędu przez świadome działanie innej osoby. Postęp różni się od błędu tym, że łatwiej uchylić się od czynności. Może od się uchylić nawet gdybym błąd był błahy, nie muszą być spełnione te przesłanki wyżej wymienione. Osoba, która się uchyla musi wykazać, że została wprowadzona w błąd podstępem
Groźba - przymus psychiczny - środki są skierowane na psychikę, zapowiada negatywne konsekwencje, jeśli druga strona nie dokona określonej czynności. Groźba może dotyczyć konsekwencji majątkowych jak i cywilnych.

(…)

…, zapowiada negatywne konsekwencje, jeśli druga strona nie dokona określonej czynności. Groźba może dotyczyć konsekwencji majątkowych jak i cywilnych. Przesłanki groźby:
Musi być bezprawna (polega na zapowiedzi użycia bezprawnych środków np. groźba pobicia)
Musi być poważna (groźba, która rodzi uzasadnione poczucie niebezpieczeństwa, zagrożenia) osoba może uchylić się od skutków dokonanych czynności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz