Wykład - trójca święta

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1379
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - trójca święta - strona 1 Wykład - trójca święta - strona 2

Fragment notatki:

Trójca Święta
Wiara w Trójcę Świętą to uznanie Boga jako rzeczywistości niezbędnej. Bóg jest jednością osób, a miłość jest relacją. Miłość Ojca rodzi Syna, a jej uosobieniem jest Duch Święty.
Duch Święty działa w kościele, a Chrystus nas odkupił.
Osoba - jednostka zdolna do posiadania praw. Napięcie terminologiczne pomiędzy pojęciem osoby i natury.
Natura - osoba ludzka w działaniu - czym się wyraża, W czym wyraża się natura Boża: Jedna natura w trzech osobach. Bóg przejawia jedno działanie, ale w trzech osobach.
W Bogu jest jedna istota, jedna substancja i jedna natura. Substancja -istota rzeczy jako podstawa przypadłości. Bóg jest czymś, co istnieje niezależnie od wszystkiego, bezosobowo, przejawia myślenie (rozum). Różnice między osobą a naturą: natura jest zasadą na mocy, której się działa, a osoba jest zasadą która działa. Stosunki, relacje w Trójcy Świętej
Między Ojcem i Synem istniej relacja ojcostwa i synostwa. Oraz relacja pochodzenia Syna od Ojca.
W odniesieniu do Ducha Świętego, Ojciec i Syn są idealnym tchnieniem, które daje im początek. Nazywany tchnieniem czynnym. Od Duch Świętego do Ojca i Syna to tchnienie bierne.
Osobom Bożym przypisuje się funkcje, imiona własne, które sugerują szczególne ich znaczenie dla życia konkretnej z osób.
Ojcu - imię „niezrodzony”, „początek bez początku”
Synowi - „słowo”, „obraz”
Duchowi Świętemu - „miłość”, „dar”
Aby wytłumaczyć jedność działania Boga mimo różności osób tradycja teologiczna wprowadziła termin perychorezy - przenikania się wzajemnego osób. Wiąże się z posłaniem osób Bożych, to znaczy że spełniają one pewien szczególny skutek w dziełach stworzonych. Posłania może być widzialne np.: Jezus Chrystus, Duch Święty w postaci gołębicy i świetlistych języków i niewidzialne: łaska, dar Boży. Bóg zawsze działa jako jedność i całość.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz