Wykład - transmisja sygnału

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 2184
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - transmisja sygnału - strona 1 Wykład - transmisja sygnału - strona 2 Wykład - transmisja sygnału - strona 3

Fragment notatki:

Transmisja sygnału w komórce. zasady sygnalizacji w komórkowej (transdukcji)
1)Receptory powierzchniowe
-konieczny jest receptor napowierzchni błony komórkowej. Molekuła białka, które w sposób specyficzny wyłapuje ligand- po przyłączeniu receptor zmienia strukturę.
2)receptory wewnątrzkomórkowe
Ligand przenoszony jest przez białko nośnikowe(kariery)- substancje hydrofobowe do wewnątrz komórki, receptor wewnątrzkomórkowy wyłapuje ligand. Połączenie powoduje zmianę strukturalną receptora.
Zmiany metaboliczne transmisji.
modyfikacje białek: metabolicznych- skutkuje zmianami w metabolizmie.
Aktywacja czynników transkrypcyjnych-zmiana poziomu ekspresji, pojawiają się nowe białka.
Zmiana w cytoszkielecie- stymulacja do ruchu, zmian kształtu komórki.
Rodzaje komunikacji:
Kontakt bezpośrednia ligand -receptor na powierzchni.
Komunikacja parakrynowa. Komunikacja autokrynowa
Komunikacja endokrynowa
Komunikacja synaptyczna
Połączenie bezpośrednie
KONTAKT BEZPOŚREDNI- polaczenie komórek poprzez pory w membranie(dotyczy również komórek w okresie embrionalnym, blastula, morula)
KOMUNIKACJA PARAKRYNOWA- jedna komórka wydziela ligand reszta komórek go wychwytuje, np. makrofag wydziela ligand dla pozostałych limfocytów, w stanach zapalnych.
KOMUNIKACJA AUTOKRYNOWA- jedna komórka wydziela ligand (komórka także posiada receptor dla tego liganda)i inne komórki wokół niej posiadają receptor dla tego ligandu.
Np. w rozwoju embrionalnym różnicowanie się komórek w tkanki.
KOMUNIKACJA ENDOKRYNOWA- komórki wydzielają ligand w postaci hormonu, różnej klasy, który następnie dostaje się do krwi lub limfy, wędrując po układzie aż trafia do Komorek, które posiadają specyficzne receptory. Jest to przykład najwolniejszej komunikacji, która charakteryzuje duże powinowactwo liganda do receptora.
KOMUNIKACJA SYNAPTYCZNA-typ komunikacji występujący w układzie nerwowym komórka nerwowa przekazuje informacje do komórek docelowych(np. komórek mięśniowych).Jest to przykład najszybszej komunikacji w organizmie(ok.100m/s), charakteryzującej się najmniejszym powinowactwem liganda do receptora.\
POŁĄCZENIE BEZPOŚREDNIE-rola w rozwoju embrionalnym, dwie komórki połączone są kanałem jonowym, bezpośrednie przekazywanie sygnału do komórki. Różnica pomiędzy neurotransmiterem a hormonem?
Neurotransmiter-charakteryzuje się krótkim okresem półtrwania liganda( kilka sekund),małe powinowactwo liganda do receptora.
Hormon-dłuższy okres półtrwania(kilka godzin), duże powinowactwo do receptora.
Reakcje komórek na sygnały zewnętrzne. Cztery podstawowe zachowania komórek


(…)

… metabolicznymi. Ligandem dla tych receptorów są substancje litofilne(hydrofilowe)np. witamina A, witamina D3, tyroksyna, estradiol, testosteron ,kortyzol. Białka receptorowe posiadają domenę akceptorową dla liganda, gdy ligand zwiąże się z białkiem następuje zmiana struktury III rzędowej, co umożliwia przeniesienie kompleksu do jądra. Budowa receptora-posiada domenę aktywności transkrypcji, domenę wiążącą…
… transmembranowe), pojawienie się liganda stymuluje aktywacje szlaku metabolicznego i odpowiedź jest bardzo bogata. Molekułami sygnałowymi oddziałującymi z receptorami powierzchniowymi są acetylocholina, glicyna, kwas glutaminowy, dopamina, serotonina, histamina, kwas GABA.

… w wodzie, powoduje zmiany mataboliczne na skalę sekund.
Pod wpływem acetylocholiny wydzielanej przez synapsę do komórek śródbłonka z argininy powstaje tlenek azotu, który dyfunduje przez membranę(w czasie od 5-10sekund) i dostaje się do II klasy komórek nabłonkowych . Następuje aktywacja cyklazy guanylowej GMP przechodzi cGMP, mięśnie gładkie ulęgają rozkurczowi.
Nitrogliceryna- jest rozkładana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz