Wykład - Terytorium państwowe i niepaństwowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Terytorium państwowe i niepaństwowe - strona 1 Wykład - Terytorium państwowe i niepaństwowe - strona 2

Fragment notatki:

Terytorium państwowe a terytoria niepaństwowe w prawie międzynarodowym; ogólna charakterystyka terytorium państwowego
Terytorium definiujemy, jako "określony obszar geograficzny" lub "przestrzeń, w której działają państwa i inne podmioty prawa międzynarodowego".  W doktrynie prawa międzynarodowego wyróżniamy dwie podstawowe kategorie: terytoria państwowe i terytoria nie podlegające suwerenności państwowej.  Terytorium państwowe to terytorium poddane władzy państwowej nad którym zwykle sprawuje ona władztwo efektywne a więc rzeczywiste; do którego dysponuje tytułem prawnym w postaci suwerenności terytorialnej, co z kolei sprawia, że ma ona kompetencję do swobodnego (w granicach PM) stanowienia prawa, jego stosowania i egzekwowania. Tym samym ma pełne władztwo w odniesieniu do osób oraz rzeczy nieruchomych jak i ruchomych, które znajdują się na tym terytorium. Władza ponosi odpowiedzialność za to co dzieje się na jej terytorium i co z tego terytorium wynika dla innych państw.
Przestrzeń terytorium państwowego tworzą: obszar lądowy, obszar morski, wnętrze ziemi pod obszarem  lądowym i morskim oraz przestrzeń powietrzna nad obszarem lądowym i morskim. 
Państwo nie traci terytorium w skutek okupacji wojskowej. Może mieć ono mieć i zasadniczo ma właściwe terytorium (macierz terytorialną), ale może mieć tez posiadłości poza teryt. macierzystym (kolonie, teryt. niesamodzielne, departamenty zamorskie). Terytorium wyznaczone jest przez granice. W skład terytorium państwa wchodzą niekiedy wyspy, enklawy lądowe, a także grunt pod ambasadami danego kraju. Za ruchomą część terytorium państwa uważa się statki morskie i pokłady samolotów.
--
Terytorium państwowe - poddane władzy państwowej, na którym zwykle sprawuje ona władztwo efektywne, do którego dysponuje tytułem prawnym w postaci suwerenności terytorialnej, co z kolei sprawia, że ma ona kompetencje do swobodnego w granicach PM stanowienia prawa, jego stosowania i egzekwowania, a tym samym ma pełne władztwo w odniesieniu do osób oraz do rzeczy zarówno nieruchomych jak i ruchomych, które znajdują się na tym terytorium w granicach PM, i która ponosi odpowiedzialność za to, co się dzieje na tym terytorium, i co z tego terytorium wynika dla innych państw.
Jest to konieczny składnik państwa, bez niego nie ma państwa. Casus: Minerwy - 1970 - pretenduje do bycia państwem, brak stałej ludności, rafa koralowa.
Do powstania państwa nie jest konieczne ustalenie konkretnych granic, zamknięcie, domknięcie. Można mówić o terytorium nawet jeśli nie jest ostatecznie domknięte. Państwo nie traci terytorium w skutek okupacji wojskowej.
Państwo może mieć samo terytorium właściwe, ale również może mieć również terytoria poza terytorium macierzystym. To mogą być terytoria kolonialne, niesamodzielne (rozdział XI, art. 73 i 74 KNZ) (obowiązki państwa w stosunku do terytorium niesamodzielnego) i departamenty zamorskie, terytorium o charakterze autonomicznym.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz