To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Teoria poszukiwania doznań Marvina Zuckermana
W czasie badań nad deprywacją sensoryczną wysnuł on wniosek, że pod względem odporności na nią istnieją jaskrawe różnice indywidualne. Istnieją indywidualne różnice w optymalnym poziomie stymulacji. Osiągniecie tego poziomu jest warunkiem pozytywnego stanu emocjonalnego. Na różnice wpływają czynniki sytuacyjne i konstytucjonalne (to drugie- reaktywność ośrodkowego i autonomicznego układu nerwowego- decydują o względnie stałych różnicach indywidualnych w zapotrzebowaniu na stymulację. Reakcja na stymulację jest uzależniona od naszego doświadczenia.
Poszukiwanie doznań to cecha (temperamentu) zdefiniowana przez poszukiwanie zróżnicowanych, nowych, złożonych i intensywnych wrażeń i doświadczeń oraz gotowość do podejmowania ryzyka fizycznego, społecznego, finansowego i prawnego w celu dostarczenia sobie tego typu doświadczeń. Cecha ta nie jest jednorodna- dzieli się na 4 czynniki:
- poszukiwanie grozy i przygód (skoki na bungee bez bungee, sporty extremalne itp.) - poszukiwanie przeżyć (nonkonformizm w życiu, nieplanowane podróże, narkotyki)
- rozhamowanie (odprężenie w hulaszczym trybie życia, sekso-narko-alko-hazardowe loty)
- podatność na nudę (reakcja niepokojem na monotonię)
2 kwestionariusze do badania tych cech: Skala Poszukiwania Doznań (SSS) wersje IV i V- badają te 4 cechy w 4 skalach. Obciążone są specyficznością kultury amerykańskiej, także trudno je adaptować gdzie indziej.
Biologiczne podłoże poszukiwania doznań leży w pętli kora- układ siatkowaty. Chronicznie niski poziom aktywacji tych ośrodków nerwowych u tych, którzy potrzebują silnej stymulacji i vice versa.
Dopamina w układzie limnicznym wzmacnia te działania, enzym MAO ( oksydaza monoaminowa), zmniejsza ilość dopaminy i redukuje te tendencje. Wpływ na różnice ma też czynnik dziedziczny. Tendencja do poszukiwania ryzyka wiąże się z temperamentem.
Optymalny poziom pobudzenia (CSA) - w każdym organizmie inny, dlatego jak ktoś jest poniżej niego to poszukuje stymulacji i odwrotnie. Z czasem większość wydarzeń staje się mniej stymulująca i motywuje do poszukiwania wyższego poziomu pobudzenia i bardziej ekscytujących bodźców. Ludzie w większym stopniu poszukujący doznań są bardziej podatni na popadanie w nałogi. Krytyka: Nie wziął pod uwagę roli środowiska, zwłaszcza kontekstu społecznego genezy tego zjawiska i jego składników.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)