Wykład - Szkoły filozoficzne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Szkoły filozoficzne - strona 1 Wykład - Szkoły filozoficzne - strona 2 Wykład - Szkoły filozoficzne - strona 3

Fragment notatki:

Szkoły filozoficzne kształtujące się w okresie hellenistycznym
szkoły grecko-rzymskie
Filozofia z ducha grecka, ale reprezentowana później w Rzymie.
Zmiana w sensie rozwoju języka greckiego, spowodowana zderzeniem z innymi językami. W okresie wczesnochrześcijańskim j. grecki przybrał formę, która nosi nazwę "coine" (nie jest to już klasyczny j. grecki)
SZKOŁA STOICKA
Reprezentanci zbierali się w Atenach pod bramą malowaną, a brama malowana po grecku to "stoe"-stąd nazwa Stoicy. Stoicyzm nie wyróżniał się wybitnymi postaciami, ale warto tu wymienić:
-Zenon z Kition-założyciel(ok. 300r.), żył w latach 336-264, pochodził z Fenicji, przybył do Aten ok. 314r., po okresie studiów założył własną szkołę.
Drugi przedstawiciel tej szkoły to Kleantes pochodzący z Holandii. I tu następuje załamanie się szkoły.
Jego następca to Hyzyst-szkoła odzyskuje kanon po załamaniu
Założenia stoicyzmu
-koncepcja monistyczna-odwołuje się do jednej substancji, w tym sensie jest materializmem, twierdzą, że byt, wszechświat jest materią. Materia wg Stoików jest ożywiona. Uważają, że tylko to, co jest, ma charakter materialny. To sprawia, że jest to świat złożony. Wyciągali wniosek, że tylko ciała są bytem. Ale jest i dusza, która wg nich też jest cielesna. Pod tym względem koncepcja stoicka bardziej przypomina filozofie wschodnie, zwłaszcza hinduizm.
Ciało pojmowane w sposób jednorodny-istnieje ciało fizyczne, ciało subtelne oraz mentalne. Różne warstwy cielesności nałożone na siebie, a więc człowiek jest funkcją tych układów cielesnych. Tylko ciała są bytem, a to, co nie jest cielesne, jest nierzeczywiste, nierealne
-koncepcja nominalizmu-odejście od platońskiego rozumienia idei(istotą platonizmu było to, że pojęcia ogólne maja charakter bytu realnego)-tu idee są tylko nazwami. Widzimy więc konsekwentny materializm stoicki. Jest to koncepcja metafizyczna-dynamizm materialistyczny. Forma ma charakter czysto materialny, istnieją natomiast różne stany skupienia tej formy:
PNEUMA-z greckego pneumaticos, czyli tchnienie, dech. Subtelna forma materialna, zwana właśnie pneumą, przenika materię i organizuje ją, jest siłą. Mamy jej różne natężenie-formy materialne różnią się między sobą. Świat jest jednorodny dzięki tej zasadzie. Człowiek i kosmos w tym rozumieniu są jednością(to ma istotne znaczenie dla przyszłych koncepcji nawiązujących do stoickiego pojmowania materii). Pneuma działa celowo, istnieje jakiś cel, który przez nią jest zakładany.
Finalizm-to pogląd zakładający celowość bytu. Koncepcja stoicka to koncepcja typowo finalistyczna. Istnieje więc racjonalność świata, jego celowość, rozwój kosmiczny, według którego wszystko co jest, rozwija się.


(…)


Ten pierwszy(przyjemność negatywna)był dla niego ważniejszy. Rozdzielał też przyjemności na:
-fizyczne
-duchowe
Stwierdzał, że trzeźwy rozum jest podstawą przyjemności. Droga do szczęścia to cnota, a rozum jest instrumentem, przy pomocy którego ta cnota może być odnaleziona. Znowu mamy tu do czynienia z etycznym racjonalizmem. Poglądy stoicyzmu są zbliżone do tych poglądów. Dla niego wyzbycie…
… jako organiczna jedność. Ludzkość jest wobec tego jednorodna, tak jak przyroda czy kosmos. Istnieje jeden tylko ideał-ideał człowieczeństwa, znaczenie ma tylko dojście do zrozumienia jedności człowieka z naturą.
Odniesienie do kwestii etycznej.
Wybitnym poeta-stoikiem był Marek Aureliusz.
Kolejna szkoła:
EPIKUREIZM
Nazwa pochodzi od założyciela-Epikura, który pochodził z wyspy Samos, żył w latach 341-270…
…). Z tym wiązał on tezę o doczesności, czyli czasowości życia-dusza jest śmiertelna, nie ma dalszej egzystencji.
Było dwóch wybitnych poetów, którzy byli epikurejczykami: Horacy oraz Lukrecjusz(napisał poemat filozoficzny pt. "O naturze rzeczy", w którym przedstawił podstawowe założenia filozofii epikurejskiej).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz