Wykład - sytuacja w Azji południowo-wschodniej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - sytuacja w Azji południowo-wschodniej - strona 1 Wykład - sytuacja w Azji południowo-wschodniej - strona 2 Wykład - sytuacja w Azji południowo-wschodniej - strona 3

Fragment notatki:

SYTUACJA W AZJI POŁUDNIOWO - WSCHODNIEJ Po II wojnie światowej znaczne obszary świata nadal pozostawały pod pano­waniem państw kolonialnych: Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Portugalii, Belgii, USA. W czasie wojny żołnierze z terenów kolonialnych walczyli w ar­miach metropolii. Zetknęli się także z poglądami i ideologiami, które posłużyły im do własnej walki o niepodległość.
Sytuację na subkontynencie indyjskim komplikowała wielość ras, języków, re­ligii wśród jego mieszkańców. Narastał konflikt między Ligg Muzułmańską Mo­hammada Ali Jinnaha a Kongresem Narodowym Mohandasa Karamchanda Ma­hatmy Gandhiego, ascetycznego, owianego legendą autora postawy biernego oporu wobec Brytyjczyków. W wyborach do Zgromadzenia Centralnego w 1945 roku Kongres zdobył 60%, a Liga 40% mandatów. Konflikt zaostrzył się. Docho­dziło do krwawych starć między hinduistami a muzułmanami, armia indyjska uzyskała prawie samodzielność, Brytyjczycy przygotowywali się do opuszczenia kraju. W lipcu 1947 r. parlament brytyjski zaakceptował plan wicekróla Indii lorda Mountbattena podziału kraju na dwa państwa. Na mocy brytyjskiego Aktu Niepodleglości Indii 15 sierpnia powstały dwa samodzielne państwa - muzuł­mański Pakistan i hinduistyczne Indie. Nie były to kraje jednolite religijnie ­rozpoczęły się wielkie migracje i pogromy ludności muzułmańskiej w Indiach i hinduistycznej w Pakistanie. Charyzmatyczny przywódca Indii, Gandhi, został zamordowany przez fanatycznego Hindusa. Dodatkową kwestią sporną był po­graniczny Kaszmir, o który trwały walki, zakończone ostatecznie podziałem tery­torium, nie usunięto przyczyn konfliktu.
Indie od 1950 r. stały się federacyjną Republiką Indyjską z premierem Jawa­harlalem Nehru i prezydentem Rajendra Prasadem. Pakistan także stał się republi­ką mocno wiążąc się z krajami zachodnimi.
W konsekwencji wycofania się Anglików z Indii 4 stycznia 1948 r. Birma uzyskała niepodległość - po wojnie domowej komuniści zostali wyparci w rejony górskie. 4 lutego Cejlon stał się niepodległym państwem.
Na Półwyspie Malajskim po wyparciu Japończyków Brytyjczycy nadal posia­dali kolonie. W 1946 r. odłączyli od kolonii miasto, port i bazę wojskową Singapur, a w 1948 r. z pozostałych kolonii utworzyli Federację Malajską, gdzie w wyniku walk Brytyjczycy ponieśli znaczne straty i wycofali się.
Posiadłości holenderskie - Holenderskie Indie Zachodnie - w sierpniu 1945 r. ogłosiły powstanie niepodległego państwa z premierem Ahmedem Sukarno na czele. Holendrzy otrzymali wsparcie Brytyjczyków w walce o przywrócenie rzą­dów kolonialnych. Po porażkach pod koniec 1946 r. Holendrzy zgodzili się ut­worzyć Unię Holendersko-Indonezyjską pod berłem królowej Wilhelminy. Niezadowoliło to komunistów indonezyjskich, którzy, otrzymując pomoc z zagrani­cy, przystąpili do wojny domowej. Premier Sukarno zwalczał partyzantkę komuni­styczną krwawo rozprawiając się z przywódcami. Holendrzy ponownie podjęli pró­bę przywrócenia rządów kolonialnych, ale pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej uznali przegraną. W grudniu 1949 r. powstała Republika Stanów Zjed­noczonych Indonezji w unii z Holandią. We wrześniu 1950 r. powstała Republika Indonezji z prezydentem Sukarno, jako państwo scentralizowane i suwerenne.


(…)

… była po wojnie jednym z największych państw kolonialnych. Generał Charles de Gaulle zapowiadał jeszcze w czasie wojny nowy etap we francuskiej polityce w koloniach - w 1946 r. powstała Unia Francuska grupująca wszystkie posiadłości francuskie w unii z metropolią. Francuzi zachowali pozycję dominu­jącą. Dążenia niepodległościowe mieszkańców Algierii i Madagaskaru zostały stłumione przy pomocy wojska…
…. Przeprowadzone zostały wybory do Zgromadzenia Narodowego; na południu Francuzi utrzymali się przy władzy. W wyniku porozumienia z mar­ca 1946 r. DRW weszła w skład Unii Francuskiej, ale Francuzi nie zgodzili się na sprawowanie władzy przez komunistów. Z kolei Ho Chi Minh nie uznał powstania na południu marionetkowego państewka Kochinchiny w Sajgonie. W listopadzie wojna wybuchła ze zdwojoną siłą. Mnożyły…
….
W Kambodży i Laosie po ciężkich walkach Francuzi przywrócili swoje rządy. Trwały tam jednak zacięte walki przeciwko nim. W listopadzie 1949 r. Kambo­dża uzyskała niepodległość (członek Unii Francuskiej) z premierem księciem Norodomem Sihanoukiem (orientacja prozachodnia). W Laosie, dzięki pomo­cy chińskiej, władzę w 1945 r. objął rząd księcia Pethsarat, w 1946 r. usunięty przez Francuzów. Nie zapobiegło…
… w południowym Wietnamie zajęli niebawem Amerykanie.
Filipiny zostały w czasie wojny zajęte przez okupacyjne wojska japońskie. Po wyparciu wojsk japońskich archipelag filipiński powrócił pod panowanie amery­kańskie. Hukbalahap - Antyjapońska Ludowa Armia Wyzwoleńcza - po wyparciu Japończyków kontynuowała walkę z Amerykanami. W lipcu 1946 r. USA przyz­nały Filipinom niepodległość i udzieliły im pomocy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz