KONFLIKT FRANCUZKO - WIETNAMSKI DO 1954 ROKU Bibliografia:
Dmochowski Artur, Wietnam 1962-1975, Warszawa 2003 r.
Kuczyński Maciej, Konflikty zbrojne w Azji, Ameryce, Australii i Oceanii. Informator, Warszawa 1995 r.
Wilkosz Stefan, Wietnam - Anatomia zwycięstwa i klęski, Warszawa 1977 r.
4. http://hov.webpark.pl/historia.html
Powierzchnia Wietnamu wynosi 330 tysięcy kilometrów kwadratowych. Centrum kraju zajmują góry i wyżyny, natomiast trzonami części północnej i południowej są rozległe delty dwóch rzek. Na południu znajduje się delta potężnego Mekongu, a na północy delta Rzeki Czerwonej.
Historia Wietnamu liczy ponad dwa tysiące lat. Przez większą część swych dziejów kraj ten znajdował się w orbicie wpływów chińskich. W 939 roku Wietnamczycy, po serii powstań uzyskali niepodległość. W wieku XIII naród Wietnamski odparł trzy najazdy Mongołów. Następnie przez pięć kolejnych wieków trwała ekspansja Wietnamczyków z ich pierwotnej ojczyzny, delty Rzeki Czerwonej na południe, aż do równin delty Mekongu. W XVII wieku przybyli do Wietnamu pierwsi misjonarze katoliccy. Chrzest przyjmowały tysiące ludzi. W niektórych regionach wieże kościołów stały się równie zwykłym widokiem, jak dachy buddyjskich pagód.
W XIX wieku krajem tym zainteresowali się Francuzi, lecz decyzję o podboju Wietnamu Paryż podjął po długich wahaniach, ponieważ nie znajdowało się tam zbyt wiele bogactw. W 1858 roku francuska ekspedycja wojskowa zajęła południową część kraju pod pretekstem ochrony misji i wykorzystując wewnętrzne waśnie. Podbój całego kraju trwał aż 25 lat. Hue, siedziba cesarzy, skapitulowało dopiero w 1883 r. Kolonialiści podzielili Wietnam na trzy części: południową nazwali Kochin-chiną, środkową Annamem, a północną Tonkinem. Udało im się utrzymać ciągłość najwyższych władz, choć tylko pozornie: pod ich kuratelą funkcjonował dwór cesarski Annamu oraz dwory królów Laosu i Kambodży. Wśród czynników powodujących wzrost nastrojów opozycyjnych wymienia się ubożenie społeczeństwa, oraz próby narzucenia kultury europejskiej. Nastroje te zaczęły krystalizować się na początku XX wieku w nowoczesnych ruchach politycznych. Proces powstawania nowoczesnych partii rozpoczął się w Wietnamie po roku 1905. Pokonanie przez Japonię Rosji, państwa postrzeganego w Azji jako europejskie, obudziło w narodach pozbawionych przez Europejczyków samodzielności nadzieję na zrzucenie obcego panowania. W roku 1927 powstała Wietnamska Partia Narodowa - Viet Nam Quoc Dan Dang (VNQDD) skupiająca inteligencję, rzemieślników i studentów. Jej celem było utworzenie wolnego państwa. W 1930 roku VNQDD doprowadziła do wybuchu powstania, które objęło całą północ. Powstanie to jednak zostało zdławione przez Francuzów.
(…)
… był przedstawiciel Międzynarodówki Komunistycznej na Wschodnią Azję - Ho Chi Minh „Ten, który wnosi światło”, a jego celem było utworzenie Komunistycznej Partii Indochin (KPI). W niedostępnych górach na północy kraju Ho z towarzyszami rozpoczął organizowanie partyzantki. Pierwszym krokiem było stworzenie fasadowego „frontu narodowego” Vietnam Doc-Lap Dong-Minh, w skrócie Viet-Minh ( Liga Niepodległości) postawiła…
… polityki, stał się miejscem, gdzie starły się interesy Francji, USA, Chin i Wielkiej Brytanii. Ważkie decyzje zapadły na konferencji „wielkiej trójki” w Poczdamie, gdzie podzielono kraj na dwie strefy. Za północną cześć kraju miały być odpowiedzialne Chiny, za część południową Anglicy. Tym samym Francję pozbawiono kontroli nad jej kolonią.
Na przełomie sierpnia i września 1945 r. Północ zajęło dwieście…
… tymczasowe zawieszenie broni.
W miarę przybywania do Indochin kolejnych jednostek korpusu ekspedycyjnego kurs Paryża wobec Hanoi zaostrzał się. Jesienią 1946 r. Komuniści rozpoczęli przygotowania do walki. Przewaga Francuzów była spora. Wojna wybuchła w listopadzie gdy Wietnamczycy odmówili wycofania się z Hajfongu, a Francuzi postanowili wziąć ten ważny strategicznie port szturmem. W trakcie walk ciężka artyleria okrętowa ostrzelała miasto, 28 listopada Hajfong znalazł się w rękach Francuzów, ale starcia rozlały się na cały Tonkin.
19 grudnia w Hanoi Wybuchły walki pomiędzy korpusem ekspedycyjnym, a oddziałami Wietnamskiej Armii Ludowej (WAL). Wojna, która tliła się od września 1945 r., gdy Vieth-Minh musiał się wycofać z Sajgonu, rozpaliła się w całych Indochinach. Mimo że od tamtego dnia upłynęło…
… w starcie dwóch globalnych systemów. Te dwa wydarzenia to zwycięstwo komunizmu w Chinach i utworzenie Państwa Wietnamskiego z Bao Dajem na czele. W marcu 1949 r. zawarto układ, w którym Paryż uznawał niepodległość Państwa Wietnamskiego w ramach Unii Francuskiej. Nowe państwo miało posiadać własną administrację i wojsko (Wietnamska Armia Narodowa), które było jednak podporządkowane operacyjnie dowództwu…
…, które stanowiło właściwie początek końca Francuzów.
Do 1950r. Waszyngton zachowywał neutralność wobec konfliktu w Indochinach, dopiero gdy Viet-Minh zaczął otrzymywać broń z komunistycznych Chin, w USA antykomunizm przeważył nad antykolonializmem. Pierwsze dostawy z USA do Indochin nadeszły w maju 1950 r. Odtąd głównym celem Stanów Zjednoczonych stało się powstrzymywanie ekspansji komunizmu dokonywane, zdaniem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)