Wykład - stosunki polsko-czechosłowackie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 406
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - stosunki polsko-czechosłowackie - strona 1 Wykład - stosunki polsko-czechosłowackie - strona 2 Wykład - stosunki polsko-czechosłowackie - strona 3

Fragment notatki:

JAK PRZEDSTAWIAŁY SIĘ STOSUNKI POLSKO - CZECHOSŁOWACKIE W LATACH 1918-1939
I wojna światowa przyczyniła się do powstania nowej sytuacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Trzy główne mocarstwa tego regionu: Niemcy, Austro-Węgry i Rosja straciły swoje dotychczasowe pozycje. Fakt ten pozwolił wielu społeczeństwom tego regionu na budowę własnego państwa. Tak ukształtowana sytuacja pozwoliła na budowę nowego państwa Czechosłowackiego i powrót do niepodległości bytu Polski. Start obu organizmów państwowych do życia początkowo był niełatwy, gdyż rozwijały się s komplikowanej sytuacji powojennej, od pierwszego dnia istnienia musiały się borykać z poważnymi trudnościami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
W rozdartym na kilka części społeczeństwie polskim stosunek do Rosji był ważnym elementem myśli politycznej. Dużą wagę przywiązywano tez do stosunków Polaków z sąsiadami zachodnimi. Na tym gruncie powstało wiele sporów o kierunek orientacji. W sytuacji zagrożenia ze wschodu i zachodu kierunek południowy jawił się jako naturalny obszar poszukiwania sojuszników mających podobne cel, czyli zabezpieczenie się przed mocarstwami i wzajemne udzielanie sobie pomocy i oparcia.
Postrzeganie rzeczywistości przez Czechów i Słowaków było zgoła odmienne. Stanowisko ich było określane przez obawy związane z naporem niemieckim i problemami z państwem węgierskim. Wszystko to skłaniało ich do traktowani Rosji jako elementu sprzyjającego ich dążeniom niepodległościowym. Ponadto konieczność utrzymywania dobrych kontaktów z Rosją wyznaczana była przez politykę gospodarczą. Rejon wschodnioeuropejski traktowano jako naturalny rynek zbytu. Wszystko to przyczyniało się do zajmowania odmiennych pozycji aniżeli Polacy.
Różnice w obszarze wizji dotyczących kształtu terytorialnego przyszłych państw nie ujawniały się zbyt wyraźnie, dopóki perspektywy osiągnięcia niepodległości były mgliste. W miarę rozwoju sytuacji i w miarę konkretyzacji idei państwowych występujące animozje przybierały na sile. Koniec 1918 roku i zbliżający się wraz z nim koniec wojny wyraźnie zarysował płaszczyznę sporów polsko-czeskich. Rozwój wypadków w Rosji, porażka Niemiec i rozpad Austro-Węgier postawiły na porządku dziennym sprawę reorganizacji całego regionu środkowoeuropejskiego.
Wykorzystując nadarzająca się sytuacje Czechosłowacja przejmowała dużą cześć dziedzictwa monarchii austro-węgierskiej, pragnęła ona przejąć dominującą pozycje w europie Środkowej i Wschodniej. Z kolei Polska zamierzała przejąć miejsce dawnej Rosji w jej stosunkach z Zachodem. W tym celu zamierzała Polska objąć znaczną cześć terenów, które należały do niej w okresie przedrozbiorowym bądź też były zamieszkane przez większość polską, jak w przypadku Śląska. Polskie plany odbudowy terytorialnej państwa obejmujące możliwie dużą część stanu z przed rozbiorów oceniane były przez stronę czeską jako niemożliwe do zrealizowania. Nie było to możliwe do pogodzenia z czechosłowackimi planami uczynienia z Pragi silnego ośrodka politycznego i gospodarczego. Politycy czescy swoje żądania terytorialne opierali na prawie historycznym, przesłankach ekonomicznych i strategicznych.


(…)

… Polskiego , które rozbrajały okupantów z państw centralnych otrzymały rozkaz pozostawiania broni Czechom.
W takiej atmosferze rodziły się pierwsze projekty pokojowego załatwiania kwestii spornych. Taki charakter miała umowa zawarta pomiędzy Radą Narodową Księstwa Cieszyńskiego a czeskim Zemskym Narodnym Vyborem Pro Slezko. Ustalała ona rozgraniczenie pomiędzy czeską i polska społecznością w oparciu…
… ich ważności , prowadziła natomiast wojnę nerwów. Atakowano zwłaszcza kluczową umowę z 5 listopada. Równocześnie w zakulisowych rozgrywkach podejmowanych w kancelariach mocarstw domagali się natomiast wkroczenia tam wojsk alianckich.
Stan stosunków czechosłowacko polskich niepokoił Warszawę podjęto, więc decyzje ich wyjaśnienia i poprawy. W tym celu wysłano delegację wraz z listem Naczelnika Państwa, miało…
… natomiast zabezpieczyć wykonywanie traktatów z Saint Germain i Trianon, w tym celu należy się zwracać wzrok na wschód i południe. Wyrazem tej polityki było tworzenie Małej Ententy i izolowanie Polski.
Niewielkie ocieplenie stosunków nastąpiło wraz z przybyciem do Polski pierwszego posła CSR. Jako przyjazne oceniano wypowiedzi czechosłowacki przedstawicieli dotyczące podziału Górnego Śląska w sposób korzystny dla Polski…
… było dążenie do niedopuszczenia Polski do Małej Ententy.
W latach 1923-1925 polska sytuacja a gospodarcza była niezwykle trudna, do tego doszła zmieniająca się na niekorzyść sytuacja międzynarodowa. .W Europie dojrzewały koncepcje paktu gwarancyjnego na Zachodzie granice w formie paktu francusko-belgijsko-angielsko-niemieckiego. Interwencja Polski na rzecz jej włączenia do planowanych paktów gwarancyjnych…
… przeciwko Niemcom w obronie Czechosłowacji.
W tym czasie Polacy wyrażnie podkreślali swoje stanowisko w kwestii polskiej mniejszości. Liczono, że w sytuacji rokowań w sprawie Sudetów dopuszczona zostanie do nich Polska. Mająca poparcie Warszawy mniejszość polska na Zaolziu wysuneła hasło autonomii i w tym celu utworzony został Związek Polaków w Czechosłowacji. W czasie, kiedy pomiędzy przedstawicielami…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz