Wykład - stan zatrzymanej oogenezy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 2170
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - stan zatrzymanej oogenezy - strona 1 Wykład - stan zatrzymanej oogenezy - strona 2

Fragment notatki:

Stan zatrzymanej oogenezy
-trwa aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej i cyklicznego uwalniania z
przysadki mózgowej hormonów gonadotropowych FSH - folitropiny i LH - lutropiny potem
kontynuacja oogenezy. Oocyt I rz. wchodzi w okres wielkiego wzrostu, na który składają się Iprewitelogeneza, podczas której gromadzona jest informacja rozwojowa, II-witelogeneza, kiedy w oocycie gromadzone są substancje zapasowe.
W prewitelogenezie zachodzące zmiany nazwano wzmożoną aktywnością jądra, powiększa się jego objętość i uwidaczniają się chromosomy szczoteczkowe, są one długie, bo koniugowane chromosomy uległy de spiralizacji na pętlach tych chromosomów syntetyzowane są mRNA i tRNA zwiększa się również większa liczba jąderek, służących do zwiększonej produkcji rRNA. Wszystkie te formy RNA są transportowane do ooplazmy równocześnie dochodzi do wzmożonego metabolizmu ooplazmy, przejawiającego się zwiększaniem ilości organelli komórkowych(mitochondriów, ap golgiego, ergastoplazmy i rybosomów). Organelle te gromadzą się w pobliżu jądra oocytu, tworząc tzw. jądro żółtkowe. Jądro to następnie ulega rozproszeniu w ooplazmie. Oocyt I rz. wchodzi w okres witelogenezy, tj. przystępuje do produkcji żółtka (wszystkie substancje zapasowe, jakie w tym czasie są wyprodukowane i nagromadzone w oocycie).cześć RNA służy, jako matryca do produkcji białek, białek enzymatycznych uczestniczących w produkcji składników żółtka(białka lipidy węglowodany, h20) pod koniec witelogenezy pojawiają się ziarna korowe, które wytwarzają ap golgiego i ergastoplazmę. Ziarna te zawierają mukopolisacharydy i odgrywają ważną role w zaopatrywaniu ziarna, występują tuz pod
oolemą. W czasie wielkiego wzrostu oocyt osiąga największą objętość niezmienna do końca
oogenezy wielkość oocytu wynosi:
Szczur i mysz 60um
Człowiek 130-150um
W okresie wielkiego zrostu zachodzą również zmiany w pęcherzyku jajnikowym, w którym oocyt dojrzewa. Komórki pęcherzykowe mnożą się intensywnie mitotycznie i układają w kilka warstw wokół oocytu I rz. i wytwarzają one wraz z oocytem osłonkę przejrzystą - sona pellucida, układającą się między oocytem, a komórkami pęcherzykowymi(ziarnistymi).
Bezpośrednio do osłonki przejrzystej przylegają komórki pęcherzykowe kształtu cylindrycznego, układające się promieniście wokół oocytu, tworząc wieniec promienisty corona radiata. Komórki wieńca promienistego są zaopatrzone w mikrokosmki, wnikające do osłonki przejrzystej i kontaktujące się za pomocą specjalnych połączeń międzykomórkowych złącz szczelinowych z mikrokosmkami na pow. oocytupołaczenia te są szlakami wymiany jonowej i metabolicznej, dzięki którym oocyt otrzymuje sub odżywcze i pewne czynniki kontrolujące wzrost i dalszy rozwój oocytu dostarczenie czynników hamujących rozwój oocytu w fazie I podziału dojrzewania, które nie są dobrze poznane i czynniki pobudzające rozwój oocytu. Kilka pokładów komórek pęcherzykowych(ziarnistych, folikularnych) otaczających oocyt tworzy warstwę ziarnistą

(…)

… pęcherzykowatych na jeden biegun pęcherzyka jajnikowego i tworzy się wzgórek jajonośny utworzony przez komórki ziarniste(cumulus oophrus). Zewnętrznie od warstwy ziarnistej znajduje się błona szklista (membrana vitrea), jako pozostałość błony podstawnej pierwotnego pęcherzyka jajnikowego.
Zewnętrznie od błony szklistej znajduje się osłonka pęcherzykowa(theca folliculi) składającej się z dwóch warstw:
· Wewnętrzną - naczyniową
· Zewnętrzną - włóknistą włókna kolagenowe łącznotkankowe
Zatem osłonka pęcherzykowata jest wytworem zrębu łącznotkankowego jajnika.
Komórki warstwy ziarnistej pęcherzyka jajnikowego i warstwy naczyniowej osłonki
pęcherzykowej wytwarzają hormony estrogenne, jak też substancje przekształcające się w
estrogeny. Po zakończeniu witelogenezy jądro oocytu I rz. powraca do przerwanej profazy I
podziału…
… obarczonej żółtkiem zmniejsza liczbę chromosomów i DNA. Wyrzucanie ciałek kierunkowych służy do redukcji liczby chromosomów i DNA . dojrzewanie kom jajowych przebiega w gonadach żęskich-jajnikach, przewodach jajnikowych a następnie dochodzi do pękania pęcherzyka jajnikowego i uwalniania kom jajowejjajeczkowanie (owulacja, owulatio)
owulacja u ssaków odbywa się kiedy oocty2rz, jest w metafazie, dalsze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz