Wykład - spermiogeneza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 3290
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - spermiogeneza - strona 1

Fragment notatki:

SPREMIOGENEZA
Proces przekształcania się spermidy(spermatydy) w dojrzały plemnik. Gameta męska
przebudowywana jest morfologicznie. Spermatyda jest komórką kulistą, po czym staje się owalną i zarysowuje się jej długa oś , potem przemieszczają się organelle komórkowe przednią jej część zajmuje Aparat Golgiego, pod którym układa się jądro, a pod jądrem centrosom (centrum komórkowe). Następnie rozpoczynają się zmiany w jądrze i cytoplazmie.w spermiogenezie są 4 główne fazy:
1. aparatu golgiego
2. czapeczki
3. akrosomu
4. dojrzewania
faza ap. Golgiego
w jego jednej lub kilku wakuolach pojawiają się ziarenka proaksomalne z glikoproteidami,
wakuole te po zlaniu się ze sobą tworzą pęcherzyk akrosomalny z ziarenkiem akrosomalnym
przylegającym do przedniego bieguna jądra
faza czapeczki
pęcherzyk akrosomalny z ziarenkiem akrosomalnym spłaszcza się i pokrywa w postaci czapeczki jadro komórkowe. Centrosom dzieli się na dwie centriole dystalną(dalszą) tworzącą maleńką witkę wysuwająca się ze spermatydy, potem centriole przysuwają się do siebie i do jądra komórkowego. Druga centriola proksymalna(bliższa) przyczepia się do otoczki jądrowej, a ap. Golgiego w tym czasie odsuwa się od jadra jego chromatyna która się wydłuża zostaje w części wyrzucona do cytoplazmy tj. RNA białka chistonowe, które w cytoplazmie tworzą ciałka chromatoidalne
Faza akrosomu
Spermatyda wydłuża się bo cytoplazma przesuwa się na tylny biegun jadra, czapeczka
akrosomalna i jadro zostają pokryte cienka warstwa cytoplazmy.czapeczka akrosomalna sięga do połowy jądra i nazywa się akrosomem.
Faza dojrzewania
Centriola dystalna wytwarza pierścień otaczający witkę i centriola ta zsuwa się wzdłuż witki, która w tym czasie wydłóza się miedzy centriolą proksymalna leżąca przy jądrze i zsunięta do granicy komórki centriole dystalne .układają się spiralnie, mitochondria, cytoplazma ,spermatydy zsuwa się z jadra pokrytego akrosomem i z wytworzonej witki jako kropla cytoplazmatyczna zwana cytoplazma resztkową . zawiera ona ciałka chromatoidalne i ap. Golgiego cytoplazma resztkowa pozostaje przez pewien czas w łączności z plemnikiem a potem w czasie ostatecznego dojrzewania plemnika odpada. Z kulistej spermatydy powstają wydłużona komórka-plemnik.W wyniku spermatogenezy z jednego spermatocytu 1rz powstają cztery plemniki (2*X, 2*Y) o haploidalnej zawartości 1N chromosomów i 1CDNA . u danego gatunku 4plemniki nie różnią się morfologią ale różnią się heterochromosomami dwa zawierają po jednym heterosomie X i dwa po jednym heterosomie Y.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz