Wykład - Ratyfikacja umów międzynarodowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Ratyfikacja umów międzynarodowych  - strona 1

Fragment notatki:

Ratyfikacja umów międzynarodowych w świetle Konstytucji RP.
Sposoby wyrażania zgody przez państwo:
Tryb prosty: Podpisanie traktatu - liczba państw musi być ustalona w traktacie, a jeśli nie jest to wszystkie państwa podpisują traktat
Wymiana dokumentów - jest przewidziana wprost przez Konwencję np. gdy jedno państwo przedstawia propozycje regulowania stosunków między tymi państwami, a drugie państwo odsyła taki sam dokument.
Strony mogą tez uzgodnić w inny sposób - wariant ten jest stosowany w mniej ważnych umowach międzynarodowych lub umowach zawieranych przez dwa państwa
Tryb złożony:
Ratyfikacja - forma wyrażenia zgody wyrażona przez głowę państwa
Duża ratyfikacja obejmuje tez etap wcześniejszy - udzielenie zgody przez parlament na ratyfikacje umowy przez głowę państwa
Art. 89. 
1. Ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, jeżeli umowa dotyczy:
  1)   pokoju, sojuszy, układów politycznych lub układów wojskowych,
  2)   wolności, praw lub obowiązków obywatelskich określonych w Konstytucji,
  3)   członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w organizacji międzynarodowej,
  4)   znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym,
  5)   spraw uregulowanych w ustawie lub w których Konstytucja wymaga ustawy.
2. O zamiarze przedłożenia Prezydentowi Rzeczypospolitej do ratyfikacji umów międzynarodowych, których ratyfikacja nie wymaga zgody wyrażonej w ustawie, Prezes Rady Ministrów zawiadamia Sejm.
3. Zasady oraz tryb zawierania, ratyfikowania i wypowiadania umów międzynarodowych określa ustawa.
Konstytucji przewiduje się jeszcze, ze RP może przekazać swoje pewne kompetencje na rzecz organizacji międzynarodowej poprzez wprowadzenie przepisów za zgodą parlamentu lub w drodze referendum(tryb ten jest określony przez Sejm). W wypadku innych umów międzynarodowych szef rządu przekazując umowę do podpisania przez prezydenta informuje o tym Sejm (tzw. Mała ratyfikacja)
Ratyfikacja nie wywołuje bezpośrednich skutków na arenie międzynarodowej
Konieczne jest sporządzenie dokumentu ratyfikacyjnego, który podlega wymianie ( w przypadku umów dwustronnych) lub złożeniu do depozytariusza ( w przypadku wielostronnych)
Art. 18 Konwencji mówi, ze po podpisaniu umowy a przed ratyfikacją państwo powinno postępować w taki sposób, by nie udaremnić celu i przedmiotu traktatu, jeśli rzeczywiście zamierza się nim związać.
Zatwierdzenie - forma wyrażenia zgody przez rząd lub szefa rządu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz