RACHUNKI BANKOWE
R-k bankowy służy do przechowywania śr. Pieniężnych i dokonywania rozliczeń za pośrednictwem banku Rodzaje r-k bieżący - służy do gromadzenia śr., pieniężnych i przeprowadzania rozliczeń związanych i działalnością gosp. R-k pomocniczy - służy do przeprowadzenia określonych operacji lub rozliczeń w innych bankach. R-k lokat terminowych - służy do przechowywania czasowo wolnych środków zasady funkcjonowania r-ków bankowych w celu otwarcia r-ku bankowego podmiot gosp. składa w oddziale banku wniosek o otwarcie r-ku bankowego. Do wniosku dołączane są dokumenty stwierdzające jego prawną tożsamość np. wyciąg z rejestru handlowego, sądowego, zaświadczenie o wpisie do ewidencji dział. Gosp., koncesje, zezwolenie Do wniosku dołącza się kartę wzorów podpisów w której wymienia się nazwiska osób uprawnionych do dysponowania r-kiem oraz oryginalne oraz oryginalne ich wzory podpisów Nowo otwarty r-k bankowy otrzymuje numer składający się z 3 elementów np.: 11101056 - 115166 - 2700 - 1 - 72 nr. oddziału nr klienta nr konta syntetycznego z rozwinięciem analitycznym
dyspozycje wpłat i wypłat o r-ku bankowym mogą wydawać osoby, których wzory podpisów zostały złożone w banku informacje o stanie r-ku bankowe są przekazywane przy pomocy wyciągu bankowego. Bank zapewnia klientom tajemnicę bankową. Informacje bankowe mogą być udzielone prokuraturze i sądom w związku ze sprawą karną lub karno-skarbową, a także inspektorom NIK-u, dyrektorom urzędów skarbowych w przypadku postępowań karno-skarbowych.
Zamknięcie rachunku bankowego następuje z chwilą rozwiązania umowy lub gdy właściciel podał nieprawidłowe dane przy otwieraniu rachunku bankowego lub nie przeprowadza operacji za pośrednictwem rachunku.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)