Przyczyny zaburzeń nerwicowych
Przyczyny powstawania zaburzeń nerwicowych są różne w zależności od przyjętej koncepcji psychologicznej:
Teoria psychoanalityczna: według psychoanalityków, źródłem objawów nerwicowych są stłumione nierozwiązane konflikty wewnątrzpsychiczne. Rozwiązywanie konfliktów utrudnia stosowanie niedojrzałych mechanizmów obronnych. Bardzo ważny, i często podkreślany, jest nieświadomy charakter tych konfliktów. Nerwica może być wynikiem nieskutecznej, stłumionej walki z lękiem.
Teoria uczenia się, i koncepcje poznawcze: Objawy zaburzeń nerwicowych to efekt wadliwych procesów uczenia się. Zgodnie z tą koncepcją, objawy nerwicowe to wyuczone reakcje pojawiajace się w określonych sytuacjach, na które zostały uwarunkowane.
Koncepcje psychologii humanistycznej: Zaburzenia świadomości, niewłaściwie ukształtowany obraz własnej osoby. Najważniejszym źródłem informacji o potrzebach jednostki, są jej osobiste doświadczenia. Mogą być jednak zniekształcane, gdy jednostka przyjmuje doświadczenia innych osób, jako swoje własne. Wfektem tego jest podejmowanie działań, które nie służą zaspokajaniu tego, czego osoba pragnie, czego naprawdę potrzebuje. Skutkuje to brakiem zadowolenia z własnych działań, frustracja, i lęk przed niechcianymi efektami własnych działań, a to prowadzi do objaów nerwicowych.
Teorie systemowe: Dotyczą nie wewnętrznych konfliktów jedostek, lecz niekorzystnych uwarunkowań społecznych, wadliwie funkcjonujących systemów, w których żyją jednostki. Można tu wyróżnić zaburzenia struktury rodziny, w tym zaburzenia komunikacji wewnątrz rodziny, czy zaburzenie norm regulujących funkcjonowanie systemów rodzinnych. Tak wadliwie funkcjonująca struktura rodziny nie zaspokaja podstawowych potrzeb: bezpieczeństwa, miłości, przynależności, co prowadzi do powstawania lęku, depresji lub innych obajów nerwicowych. Niezależnie od przyjętej koncepcji, zaburzenia nerwicowe traktuje sę jako zaburznia psychiczne, któe łaczą w sobie symptomy psychiczne i somatyczne, bez stwierdzanych zmian organicznych. Nerwice to choroby reaktywne, które są reakcją na uraz psychiczny, którego pojęcie jest bardzo szerokie, od drobnych niepowodzeń życiowych po sytuacje traumatyczne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)