Wykład - procedura administracyjna Austrii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - procedura administracyjna Austrii - strona 1 Wykład - procedura administracyjna Austrii - strona 2

Fragment notatki:

PROCEDURA ADMINISTARCYJNA I SPOSÓB JEJ KSZTAŁTOWANIA W AUSTRII:
System sądownictwa jest jednoinstancyjny - jeden sąd, który rozstrzyga dane sprawy, jego wyroki są ostateczne, powoduje to, że procedura administarcyjna jest ograniczona. [W Prusach: system trójinstancyjny.] W Austrii przyjmuje się, że kontrola powinna zaistnieć w niewielu sytuacjach. Obowiązywała tam również reguła, że nielegalne decyzje admninistracyjne można skarzyć do sądu tylko wówczas, kiedy w pełni zostały wyczerpane wszystkie mozliwości domagania się wydania prawidłowej decyzji przez organy administracyjne, obecnie reguła przysługiwania skargi jest regułą powszechną.
W Austrii po raz pierwszy stowrzono nowoczesny system: na początku zbadajmy wszystkie środki, dopiero później zanieśmy to do sądu.
1) procedura jest drogą administracyjną 2) procedura jest drogą prawa - czyli postępowanie przed sądami administracyjnymi
W Austrii upowszechnia się system orzekania dwuinstancyjnego, zaczyna przysługiwać prawo do odwoływania się. O wykształceniu zasady dwuinstancyjności decyduje stworzenie procedury administracyjnej. [W Prusachb3instancyjnych bardzo późno powstała potrzeba, by powstałą 2instatncyjna procedura administracyjna] Zasada 2 instancyjnosci jest dla nas gwarancją, że nasza sprawa zostanie przez organy państwowe rozstrzygnięta należycie, jednak ma to również swoje wady - sprawa taka jest rozstrzygana przez lata, naraża to nas na kilkuletnie rozwiązywanie sprawy. W państwie austriackim, jako pierwszym pojawiły się inne fudamentalne zasady tej procedury administracyjnej:
→ zasada udziału strony postępowania administracyjnego w tym postępowaniu - wcześniej organ administarcyjny, któy wydawałdecyzje w danej sprawie działął potajemnie, nie informował na jakiej podstawie wydaje decyzje, nie było procedury administracyjnej i zasady podziału stron.
→ w momencie kiedy przyjmujemy zasadę, że postępowanie będzie dwuinstancyjne, naraża ona obywatela na przewlekłość postępowania, dlatego też określa się termin, w którym dana sprawa powinna zostać rozstrzygnięta. Tak właśnie przyjęto w państwie Austro-węgierskim. Postępowanie administracyne pierwotnie nie istniało, nie było norm prawnych które określałyby sposób działania administracji, więc ta sfera była przekazana do swobodnego uznania administracji, sfera procedury była w pełni sferą, w której organ administracyjny mógł działać dowolnie, miał władzę dyskrecjonalną. Tworzenie procedury administracyjnej - oznacza, że ogranicza się władzę dyskrecjonalną organu administracyjnego w zakresie sposobu załatwiania danej sprawy. To, iż Austria stanowi jeden z głównych bastionów, w którym tworzy się jako pierwszym - procedurę administracyjną spowodowało, iż po I wojnie światowej w II Rzezpospolitej udało się skodyfikować i stworzyć procedurę administarcjną [postęp, nowoczesność] udało się ją stworzyć na tyle dobrze, że współcześnie opiera się na bardzo podobnych zasadach, jak nasza, a skoro nasza procedura administracyjna z II Rzeczpospolitej powielała działania austriackie, procedura ta pojawiła się również w państwach, które po I wojnie powstały na gruzach zaboru Austro-węgierskiego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz