Wykład - Problemy surowcowe świata

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Problemy surowcowe świata - strona 1 Wykład - Problemy surowcowe świata - strona 2

Fragment notatki:

Problemy surowcowe świata
Większość osiągnięć rewolucji przemysłowej powstała dzięki opanowaniu technologii wykorzystywania paliw kopalnych jako źródła energii. Niestety światowe zasoby paliw kopalnych są ograniczone, dlatego stale poszukuje się innych źródeł energii. Industrializacja to zespół skomplikowanych procesów produkcji i dystrybucji, które wymagają stałego dopływu energii. W krajach uprzemysłowionych nawet rolnictwo pochłania olbrzymie ilości paliw do wytworzenia nawozów , środków ochrony roślin i wyposażenia technicznego.
Zużycie energii bardzo szybko wzrasta, co może spowodować, że surowców może zabraknąć. To właśnie energia jest głównym czynnikiem uwzględnianym w założeniach współczesnej ekopolityki. Kopalne surowce paliwowe są kluczowe w większości działań gospodarczych, są też ważnym towarem w handlu międzynarodowym - na paliwa przypada około ½ importu i eksportu surowców. Wiele organizacji międzynarodowych (OPEC) próbuje kształtować wielkość dostaw paliw na rynku światowym. Z paliw kopalnych - ropy uzyskiwano około 1/3 światowej produkcji energii, z węgla - ¼, z gazu ziemnego - 1/6.
ŚWIATOWE ZASOBY PODSTAWOWYCH SUROWCÓW ENERGETYCZNYCH W 1986 R.
(% zasobów światowych)
Region
Węgiel kamienny
Ropa naftowa
Gaz ziemny
Energia wodna
kapitalistyczne
48
9
15
17
socjalistyczne
48
9
45
16
Europa Środkowa
8
0,0
1
-
rozwijające się
3
79
40
67
Pierwszym paliwem kopalnym wykorzystywanym w znacznych ilościach był węgiel kamienny. Jednak znaczenie węgla jako paliwa maleje ze względu na małą wydajność energetyczną w porównaniu z innymi źródłami paliw oraz degradację środowiska związaną z górnictwem i spalaniem węgla.
Struktura pozyskiwania energii na świecie:
64% paliwa kopalne
21% energia wodna
15% energia jądrowa
Światowy potencjał energii uzyskiwanej z pływów morskich wynosi około 13 000 MW. Natomiast światowy potencjał energii geotermicznej jest trudny do ustalenia. Całkowita światowa moc elektrowni geotermicznych jest oceniana na około 750 MW. Energia pływów i energia geotermiczna mają znaczenie lokalne, ale w znaczący sposób mogą się przyczynić do rozwiązania miejscowych problemów energetycznych. Stale poszukuje się nowych rozwiązań technologicznych w energetyce. Jest to niezbędne do dalszego rozwoju ekonomicznego krajów uprzemysłowionych. Nowe technologie są związane głównie z

(…)

… się z odpowiednią liczbą: samochodów, domów z pełną klimatyzacją, pralek automatycznych i kolorowych telewizorów. Energia potrzebna jest, aby prawidłowo funkcjonował transport lotniczy i kolejowy, niezbędna jest w domach i fabrykach. W społ. zurbanizowanym nawet krótka przerwa w dopływie elektryczności może spowodować chaos.
Większość krajów Europy Zachodniej i Japonia nie mają dostatecznej ilości własnych…
… z krajami arabskimi bogatymi w ropę naftową. Skutkiem kryzysu był nie tylko sukces krajów OPEC (spowodowanym zwyżką cen ropy naftowej) ale również ogólnoświatowa recesja gospodarcza. Zmniejszenie tempa rozwoju krajów uprzemysłowionych, wskutek wysokich cen ropy naftowej, pociągnęło za sobą mniejszy import surowców mineralnych i rolnych, co z kolei pogorszyło sytuację krajów je eksportujących. Zwiększenie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz