To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
POLSKI RYNEK UBEZPIECZEŃ RYNEK można zdefiniować jako miejsce spotkań sprzedawców i nabywców, gdzie oferuje się towary i usługi, które w wyniku transakcji kupna-sprzedaży zmieniają swoich właścicieli.
RYNEK jako kategoria ekonomiczna oznacza ogół stosunków wymiennych między osobami i instytucjami sprzedającymi towary i usługi reprezentującymi podaż, a osobami i instytucjami zgłaszającymi zapotrzebowanie na określone towary i usługi poparte odpowiednimi środkami płatniczymi i reprezentującymi w ten sposób popyt (Hodol).
Istotne elementy: popyt - podaż - wzajemne oddziaływanie.
RYNEK UBEZPIECZEŃ - zespół wszystkich kupujących - konsumentów ochrony ubezpieczeniowej (strona popytowa) i sprzedających ubezpieczenia - Zakłady Ubezpieczeń (strona podażowa), których wzajemne oddziaływanie kształtuje popyt i podaż oraz wywiera wpływ na wysokość cen.
PODSTAWOWE ELEMENTY RYNKU UBEZPIECZEŃ:
nabywcy różnych form ochrony ubezpieczeniowej,
sprzedawcy różnych form ochrony ubezpieczeniowej - Zakłady Ubezpieczeń, czyli dostawcy usług ubezpieczeniowych o cechach o charakterze :
prawnym:
forma organizacyjno-prawna,
własność kapitału,
dział, w którym prowadzą działalność,
ekonomicznym:
wielkość,
powiązania kapitałowe,
powiązania organizacyjne.
DODATKOWE PODMIOTY to instytucje pomocnicze (wpływ bezpośredni i pośredni na funkcjonowanie rynku ubezpieczeń):
rzeczoznawcy - ocena wartości ubezpieczeniowej, ubezpieczenie życiowe, raiting medyczny, likwidacja szkód (od ognia i komunikacja),
doradcy ubezpieczeniowi,
akcjonariusze,
instytucje wzmacniające sektor ubezpieczeń np.:
działalność zabezpieczeń,
analiza finansowa zakładu Ubezpieczeń,
badania naukowe,
kształcenie zawodowe.
Między stroną popytową i podażową ukształtowały się kanały dystrybucji: klasyczny - obejmujący agentów i brokerów ubezpieczeniowych,
nieklasyczny - obejmujący szereg instytucji o bardzo zróżnicowanych właściwościach np. banki, biura podróży, dealerzy samochodowi.
Więzi między podmiotami powstają w wyniku umowy. W szczególnych przypadkach (ubezpieczenia obowiązkowe) wynika z przymusu nałożonego przepisami prawnymi. Relacja między Zakładem Ubezpieczeń, a podmiotami, które sprzedają polisy czy Zakładem Ubezpieczeń, a klientami są zawierane zgodnie z zasadą swobody kontraktowej.
Podmioty często zrzeszają się w celu ochrony swoich interesów. Czasami jest to obowiązkowe.
Interwencjonizm państw wpływa na działalność ubezpieczeniową poprzez sprawowanie kontroli.
(…)
… kontroli.
Sytuacja na rynku ubezpieczeń zdeterminowana jest przez świadomość ubezpieczeniową (zarówno po stronie podaży - świadomość profesjonalna jak i popytu - świadomość konsumentów).
INSTYTUCJE RYNKU UBEZPIECZEŃ:
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
Rzecznik Ubezpieczonych,
..
..
..
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)