Wykład - Polska Ludowa a Adenauer

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Polska Ludowa a Adenauer - strona 1 Wykład - Polska Ludowa a Adenauer - strona 2 Wykład - Polska Ludowa a Adenauer - strona 3

Fragment notatki:

W Polsce Ludowej przedstawiano Adenauera jako rewanżystę niemieckiego, zmierzającego do podważenia uchwał poczdamskich i rewizji jego uchwał.
Najpopularniejsze zdjęcie Adenauera - w białym płaszczu z krzyżem na plecach.
W 1951 roku, w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych Europy Zachodniej, Adenauer oficjalnie wobec przedstawicieli mocarstw zachodnich, mówił o tym, że polskie ziemie odzyskane wrócą do Niemiec.
W podobnym duchu, ale jeszcze ostrzej, Adenauer wystąpił w niemieckim Bundestagu, mówiąc o konieczności powrotu wschodnich terenów niemieckich do Niemiec.
To stanowisko i te z jego wypowiedzi spotkały się z ostrą reakcją ze strony zarówno mocarstw zachodnich, jak i ZSRR.
Szczególnie ostro skrytykowały go USA, które uważały Polskę wśród krajów socjalistycznych za najbardziej pro zachodni kraj i na utrzymaniu sympatii Polski w stosunku do zachodu.
Wówczas Adenauer złożył tajny memoriał zdeponowany w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych, którego treść znał Adenauer i brytyjska dyplomacja. Treści nie ujawniono oficjalnie, gdyż Adenauer bał się utracić swoich wyborców.
Dokument zawierał oświadczenie, że Niemcy Zachodnie uznają decyzje poczdamskie Inie będą żądały zwrotu niemieckich ziem wschodnich.
W pierwszych latach 50-tych Adenauer w rozmowie z Olenhowerem, nowym przewodniczącym SPD powiedział, że ma świadomość, że Niemcy utracili swoje wschodnie tereny raz na zawsze.
Adenauer był realistą. Za punkt wyjściowy brał istniejący podział Niemiec. Uważał, że dokąd istnieją dwa centra gospodarczo - przemysłowe, tj. USA i ZSRR, a trzecim ośrodkiem mogłaby być zintegrowana Europa Zachodnia. Adenauera prześladowała wizja radzieckiej ekspansji.
Adenauer był skłonny przyjąć wszelkie rozwiązania problemu niemieckiego, jeśli wychodziły od zachodnich mocarstw. Nie do przyjęcia dla niego były koncepcje radzieckie lub nawet sam fakt udziału radzieckiego w rozwiązaniu problemu niemieckiego.
W obecności radzieckiej Adenauer upatrywał zagrożenie niemieckiej wolności i często powtarzał „Nie ma jedności bez wolności”.
Doskonale wykorzystywał konflikt koreański (1950 - 1953). Mówił, że może na terenie NRD i RFN powtórzyć się Korea (NRD zaatakuje RFN).
Adenauer uważał, że Niemcy wschodnie są na wiele lat stracone, bo są one z ducha niemieckiego obce. Są protestanckie i militarystyczne. Dlatego przeniósł centrum polityczne Niemiec na zachód, zdając sobie sprawę, że w ówczesnej sytuacji Berlin nie mógł pełnić stolicy Niemiec. Poszukiwał takiego miasta na zachodzie Niemiec i wybrał małe, uniwersyteckie miasteczko Bonn. Odrzucał Kolonię i Frankfurt nad Menem jako stare miasta, które w przeszłości były miejscem koronacji niemieckich królów.


(…)

… rozwiązanie. Najbardziej opowiadał się za rozwiązaniem trzecim, które zresztą potwierdziła historia. Miał świadomość z niepopularności trzeciej drogi, ale był pragmatykiem i zwolennikiem małych kroków.
Uciekał od maksymalnych i nierealnych żądań.
Powtarzał „co możemy zrobić - jesteśmy przedmiotem, jesteśmy bezsilni”, dlatego małe żądania uważał za realne do zrealizowania. Uważał, że należy pogodzić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz