POKWITOWANIE
Jest to dokument, który pełni funkcję dowodową dla dłużnika- że spełnił to świadczenie. Treść pokwitowania zawiera oświadczenie wierzyciela, że świadczenie zostało spełnione. Może być różna forma pokwitowania. Zwykle pokwitowanie przybiera formę pisemną, może uczynić to też elektroniczne.
Jeśli dłużnik ma taki interes może zażądać, aby wierzyciel wystawił mu pokwitowanie w formie szczególnej (notarialnie ) będzie tak, gdy spłacony kredyt był zabezpieczony hipoteką - wszelki dokumenty, które mają być podstawą zmian w księdze wieczystej powinny mieć formę szczególnej.
Wszelkie koszty ponosi dłużnik, aby otrzymać specjalnie pokwitowanie. KONSEKWENCJIE ODMOWY WYSTAWIENIA POKWITOANIA Jeśli wierzyciel nie chce wydać pokwitowanie, to dłużnik może wstrzymać się z spełnienia świadczenia. Ustawa daje nam możliwość legalnego szantażu. Z pokwitowania wynikają domniemania: jeśli wierzyciel pokwituje spłatę świadczenia głównego to domniemywana się, ze uregulowane są świadczenia poboczne - jest to domniemanie wzruszalne.
Jeśli w pokwitowaniu wierzyciel stwierdza, że dłużnik spełnił tylko część świadczenia - to domniemywa się, że świadczenia wcześniejsze są uregulowane (czynsz za styczne został pokwitowany to domniemywa się, że czynsz za wcześniejsze miesiące został spłacony) - domniemanie wzruszalne Depozyt sądowy - sytuacja awaryjna, można z depozytu używać, kiedy przepisy na to pozwalają np. jeśli wierzyciel odmawia pokwitowania, a dłużnik może spełnić świadczenie do depozytu; dłużnik z niezawinionych przyczyn nie wiem kto jest wierzycielem np. gdy wierzyciel zmarł. Złożenie jest to forma sformalizowana, dłużnik powinien wnięść wniosek o pozwolenie użycia depozytu- mając takie pozwolenie dłużnik może złożyć świadczenie do depozytu - następuje skutek zwolnienia z zobowiązania. Wierzyciel musi wykonać kroki formalne - musi wnieść wniosek do sądu o odbiór, wtedy sąd wydaje pozwolenie na odbiór. Koszty procesu ponosi wierzyciel. Jest to surogat świadczenia.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)