Wykład - pojęcie i zasady demokracji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - pojęcie i zasady demokracji - strona 1 Wykład - pojęcie i zasady demokracji - strona 2

Fragment notatki:

DEMOKRACJA
Zasady demokracji
Zasada reprezentacji - wynika z idei ,że nikt nie przyznaje władzy sobie . Ktoś tę władzę musi dać. Elity się zmieniają. Jeśli ktoś uporczywie trzyma się władzy to musi ją stracić . Powołania władzy dokonuje suweren czyli lud powołując swoich przedstawicieli , którzy będą spełniać interesy ludu. Zasada ta daje każdej grupie społecznej możliwość reprezentowania swoich interesów. Zasada pluralizmu - cechuje się tym ,że istnieje w społeczeństwie wielość interesów , które są swobodnie artykułowane przez instytucje (partie). Istnieją ogromne ilości wartości . Dopuszcza wszystkie siły do słowa. Zawsze istnieje i działa opozycja . Istnieje specyficzny konflikt polityczny. Konflikt jest pielęgnowany.
Zasada podziału władzy - jest wielkim odkryciem w demokracji. Nie występuje w monarchii i dyktaturze . Zasada ta wiąże się z rozwojem imperializmu w XVI - XVII wieku. Zasadę tą skonstruował Monteskiusz wyodrębniając : ustawodawstwo , wykonawstwo i sądownictwo . Demokracja jako system prawny :
Państwo prawa - 1) jest formą państwa powstała po upadku monarchii na bazie demokracji i liberalizmu 2) jest to konstrukcja polityczna pozwalająca oceniać stan faktyczny w stosunku do ideałów
3) aparat państwa działa w granicach ustanowionego prawa . Państwo takie może istnieć jedynie w systemie świeckim
Każdy podmiot jest tak samo podporządkowany prawu . System ten jest trudny do zrealizowania . Trzeba być wykształconym i bogatym . Prawo jest równe dla wszystkich niezależnie od rasy , płci i wyznania . Obywatele mogą odwołać się do niezawisłego sądu i żądać wyroku . Prawo ogranicza władzę podmiotów politycznych . Prawo samo nie ogranicza władzy , ale ogranicza je wtedy , gdy za nim stoi jakaś siła . Istnieje ściśle ustalona kompetencja państwowej władzy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz