Wykład - Podział czynności prawnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Podział czynności prawnych - strona 1 Wykład - Podział czynności prawnych - strona 2

Fragment notatki:

Prawo gospodarcze i prawo pracy prof. zw. dr hab. Antoni Witosz
Wykład 5
Podział czynności prawnych
Podstawowy podział czynności prawnych (jego kryterium jest okoliczność, czy do dokonania czynności prawnej potrzeba oświadczenia woli jednej ze stron, dwóch, czy też więcej):
jednostronne - wystarczy oświadczenie jednej osoby - tzw. przyrzeczenie publiczne - są to czynności takie jak: testament, weksel, czek, wypowiedzenie umowy o pracę, porzucenie rzeczy; istnieje „numerus clausus” czynności prawnych jednostronnych, nie można swobodnie tworzyć nowych.
uchwały - tak jakby pomiędzy dwu- a jednostronnymi - wola większości jest wolą wszystkich i wszyscy muszą się podporządkować - następuje przełamanie zasady jednomyślności (konsensusu), stosuje się w kodeksie spółek handlowych (umowa sp. z o.o.[art. 208 § 5 k.c.], lub S.A.)
dwustronne (i wielostronne) - musi być zgodne oświadczenie obu stron (we wszystkich elementach dotyczących czynności prawnej)
Inny podział czynności prawnych:
między żyjącymi (inter vivos) na wypadek śmierci (mortis cause)
testament - powołanie do dziedziczenia w sposób generalny
zapis - co, komu
Czynności prawne dzieli się także na:
realne - wymagają czynności prawnych (zastaw tradycyjny, rejestrowy)
konsensualne - skutek przez porozumienie stron (np. sprzedaż) - odpowiedzialność i przejście ryzyka utraty rzeczy następuje z chwilą wydania towaru.
Inny podział na czynności prawne:
rozporządzające - celem i skutkiem jest przeniesienie, obciążenie lub zniesienie tylko prawa majątkowego (skutek bezpośredni) - najczęściej w celu przysporzenia dla rozporządzającego. Powoduje utratę aktywów dokonującego czynności, ale najczęściej utrata jednego aktywu rodzi od razu powstanie nowego - np. wierzyciel, któremu przysługuje zapłata traci aktyw jakim będzie wierzytelność ale zyskuje aktyw jakim będzie uzyskanie świadczenia zawartego w danej wierzytelności). Nie musi tak jednak być - przy darowiźnie nic się nie zyskuje za utratę aktywów.
zobowiązujące - powodują powiększenie pasywów podmiotu (zobowiązanie do świadczenia) - głównie po to by w przyszłości rozporządzać (umowa najmu zobowiązuje po stronie najemcy do płacenia czynszu, a zapłata jest czynnością rozporządzającą)(oddanie kurtki do szatni i jej odbiór nie są czynnościami rozporządzającymi - szatniarka nie ma tytułu prawnego do naszej kurtki - umowa przechowania)
Czynności prawne można także podzielić na:
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz