To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawowe struktury danych
Standardowe (pierwotne) struktury danych to liczby, symbole oraz dane logiczne. Pierwotna struktura danych to para składająca się z nazwy i wartości, której przypisane są określone atrybuty (takie jak rozmiar i typ danych).
Rozmiar danych- określa niezbędny obszar pamięci, jaki przydzielony zostaje danym, które pozyskujemy z pamięci, podając nazwę danych.
Typ danych- wyznacza dopuszczalny zbiór wartości, jakie dane mogą przyjmować, a tym samym zbiór podstawowych operacji, jakie na tych wartościach można wykonywać.
Cechy złożonych struktur danych:
istnienie pewnych związków strukturalnych wiążących dane w określoną całość;
odwoływanie się do elementu zespołu (całości) nie poprzez nazwę elementu, lecz poprzez nazwę całości.
Związki w strukturach mogą być:
niejawne (implicite) - te związki logiczne są nieodłączną częścią samej reprezentacji danych, np. powiązanie kolejnych znaków w łańcuchach znaków;
jawne (explicite) - te związki logiczne reprezentowane są najczęściej przez tzw. odsyłacze. Jest to część elementów danych, która wskazuje adres lub identyfikuje miejsce następnego elementu.
Przykłady złożonych struktur danych:
Tablice- struktury składające się z jednorodnych elementów (danych tego samego typu) charakteryzujących się:
• elementy składowe są uporządkowane
• każdy element tablicy może być wybrany w dowolnej kolejności
• elementy tablicy mogą być jednakowo dostępne
• wybór elementu tablicy uzyskuje się dzięki uzupełnieniu nazwy tablicy tzw. indeksem; liczba indeksów określa wymiary tablicy
Tablica stanowi wygodną reprezentację wielu informacji ekonomicznych. Istnienie algebry macierzy czyni ją użyteczną strukturą reprezentacji wielu informacji o charakterze ilościowym.
Rekord- struktura bardziej ogólna niż tablica. Może być zbudowany z elementów różnego typu (niejednorodnych). W matematyce typ złożony nazywa się iloczynem kartezjańskim. W zastosowaniach gospodarczych rekord jest wygodną strukturą do opisu zjawisk, obiektów itp.
Zbiór (plik)- dowolna kolekcja danych odpowiednio identyfikowana i charakteryzowana warunkami przynależności, kwalifikującymi dane do danego zbioru (ciąg rozkazów komputerowych).
Istota stosowania opisanych pojęć polega na tym, że programy można układać, rozumieć i sprawdzać na podstawie praw rządzących się tymi pojęciami, bez konieczności odwoływania się do wiedzy o tym, jak te pojęcia są realizowane i reprezentowane w komputerze.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)