Podstawowe grupy zaburzeń psychicznych
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń ICD-10, zaburzenia psychiczne dzielą się na 4 grupy:
Organiczne zaburzenia psychiczne (w wyniku uszkodzenia centralnego układu nerwowego, np: w chorobie Alzheimera, Picka, Creuzfelda-Jakoba, Prakinsona; lub w wyniku używania substancji psychoaktywnych, np. alkohol, opiaty, leki nasenne, kofeina, itp) UWAGA! Nie chodzi tu o same choroby, lecz o zaburzenia psychiczne powstałe na ich bazie.
Psychozy, inaczej choroby psychiczne (*shizofrenia, zaburzenia typu shizofreni, np paranoja; a także *zaburzenia nastroju, np depresja, mania, choroba afektywna dwubiegunowa)
-Zaburzenia nerwicowe (zaburzenia lękowe i fobie; nerwica natręctw; reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, np PTSD; zaburzenia dysocjacyjne, np zaburzenia histeryczne, amnezja, trans, opętanie; zaburzenia psychosomatyczne, np hipochondria) -Zespoły behawioralne (zaburzenia odżywiania się, np anoreksja, bulimia; zaburzenia snu; zaburzenia seksualne)
-Zaburzenia osobowości (np osobowość typu borderline, osobowość dysocjalna, chwiejna emocjonalnie) zaburzenia zachowania (np piromania, kleptomania, patologiczny hazard) i zaburzenia identyfikacji płciowej (transseksualizm; transwestytyzm) i preferencji płciowej (np fetyszyzm, pedofilia, ekshibicjonizm). UWAGA! Homoseksualizm NIE WYSTĘPUJE w klasyfikacji ICD-10 jako zaburzenie.
Zaburzenia wieku dziecięcego, okresu dorastania i zaburzenia rozwoju (upośledzenie umysłowe, zaburzenia rozwoju mowy i języka, ADHD)
Notka Filipa: Freud, a właściwie Melania Klein dokonała nieco wcześniej innego rozróżnienia, w którym udowadniała, że poszczególne grupy zaburzeń (psychozy, zaburzenia osobowości, nerwice) pojawiają się w wyniku zaburzeń konkretnego etapu rozwoju człowieka. Koncepcja ta jednak była niepełna, nie uwzględniała wielu jednostek chorobowych, a sama koncepcja psychoanalityczna wielokrotnie była podważana. Powyższa klasyfikacja ICD-10 stanowi najnowszy i najpełniejszy system klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych. Z drugiej strony, klasyfikacja ICD-10 jedynie systematyzuje choroby i zaburzenia psychiczne, klasyfikuje je, a nie wyjaśnia ich przyczyn, jest klasyfikacją medyczną, wprzeciwieństwie do teorii psychoanalitycznej Melanii Klein, która stara się wyjaśnić pochodzenie chorób i zaburzeń
Notka Filipa: Dla lepszego zrozumienia tego zestawienia, można dokonać pewnego rozróżnienia. Możemy wyróżnić tak zwane „objawy” zaburzeniowe, które mogą występować tak w psychozach, jak w zaburzeniach osobowości czy nerwicach. Przykładowym objawem może być depresja. Depresja jako psychoza to po prostu depresja, ale może się pojawić coś takiego jak osobowość depresyjna, bądź nerwica depresyjna. Różnica polega na tym, że wyleczenie nerwicy, czy nawet zmiana osobowości depresyjnej jest dużo prostsze, niż leczenie psychozy. Tak samo będzie na przykład w przypadku autyzmu, bądź shizofreni. Często granica pomiędzy nerwicą czy zaburzeniem osobowości jest bardzo płynna, i właściwie pierwszym obowiązkiem psychoterapeuty na sesji, jest ustalenie czy dane objawy są przejawem psychozy, zaburzenia osobowości.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)