Wykład - początki filozofii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - początki filozofii - strona 1 Wykład - początki filozofii - strona 2 Wykład - początki filozofii - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 1 - 3.X.2012 r.
Filozofię wymyślili Grecy w VII w. p.n.e. Potrzebna była do tego demokracja, która pozwalała na wolne myślenie każdego człowieka. Jest wyłącznie dziełem rozumu, nie opiera się na emocjach czy uczuciach.
Wykład 2 - 10.X.2012 r.
Początki filozofii VII/VI w. p.n.e. - gwałtowny początek, filozofia staje się powszechna. Zastępuje wierzenia, mitologię, które są irracjonalne. Bazują na wierze i ufności, a nie na dowodach czy faktach.
W VII/VI w., grupa osób postanowiła zerwać z myśleniem mitologicznym na rzecz myślenia filozoficznego, czyli racjonalnego pobudowanym logiką, wiedzą i faktami. Rezygnacja wiary na rzecz wiedzy. Pomiędzy mitami, religią a rozumem i wiedzą nie można postawić znaku równości. Punktem odniesienia dla filozofii jest rozum, natomiast dla mitów uczucie. Filozofia zakłada, iż rozum jest jasny, zrozumiany, możliwy do racjonalnego wytłumaczenia, naukowo zweryfikować. Natomiast uczucie to coś ciemnego, niejasnego, nie możliwy do wytłumaczenia, ani potwierdzenia naukowo.
Postęp w filozofii oznacza oduczenie ludzi myśleć uczuciowo i wierzyć, a zacząć robić to w sposób racjonalny. Filozofia za postęp uznaje oduczanie stwierdzeń typu Lubię to.., Podoba mi się.. Pierwsi filozofowie nazywani są presokratyjskimi. Sokrates będzie wyznaczał pewną granicę, pomiędzy zaraniem a dojrzalszym kształtem filozofii. Pierwsza filozofia to filozofia przyrody (presokratyjska, jońska). Do jej członków zalicza się Tales. Woda, ogień, ziemia, powietrze - 4 pierwiastki. W świecie nie ma nic więcej. Pogląd ten utrzyma się do XVII wieku. Prawo przyrody - woda, ogień, ziemia, powietrze - Arche. Daje się poznać przez rozum.
Najważniejszym pierwiastkiem wyznaczonym od początku jest woda.
Woda rozumiana jest jako: Powietrze, gdy paruje.
Ziemia, gdy zamarza.
Ogień, gdy dociera bardzo wysoko i za pomocą wysokiej temperatury staje się ogniem.
Filozofia zakłada, że osoba wierząca to osoba zacofana, nie potrafiąca pojmować świata naukowo. Działanie pod wpływem uczuć jest traktowane jako w afekcie, działanie wręcz upośledzone.
Drugim filozofem był Heraklit. W jego filozofii występują także 4 pierwiastki i Arche - zasada wszechrzeczy. Logos - słowo, rozum, zasada. Pojawia się i jest najważniejsze u Heraklita.
Logos świata - cały świat jest ładem i porządkiem, uporządkowany, regularny, rządzony przez prawa przyrody, nie jest chaosem. Człowiek winien być racjonalistą, mędrcem.
Heraklit:
Nie można wejść dwa do tej samej rzeki, ponieważ wciąż nowe wody napływają.

(…)

… krzywdę, ale sobie.., słowa te podkreślają, że potrzeba ludzi myślących, chcących rozwijać świat.
Cała filozofia Sokratesa jest etyką.
Etyka - całość wartości.
Najważniejsze wartości dla Sokratesa:
Prawda
Dobro
Sprawiedliwość
Piękno Panowanie nad sobą
Wartości te należy określić nie jako czyjeś wyobrażenie, ale samemu je zdefiniować.
Filozofia Sokratesa to filozofia dla nielicznych, filozofia elitaryzmu
…. Natomiast sprawujący władzę nie są świadomi swojej odpowiedzialności, a jedyną rzeczą, która ”pcha” ich do władzy to chęć posiadania dóbr. Nauka Sokratesa -> natywizm, dusza jest pełna wiedzy. Teoretycznie każda dusza jest pełna tej samej wiedzy. Różnica zdań pochodzi od tego, że ludzie żyją ludźmi zewnętrznymi.

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz