Filozofia - zagadnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1603
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Filozofia -  zagadnienia - strona 1 Filozofia -  zagadnienia - strona 2 Filozofia -  zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 1 - 3.X.2012 r.
Filozofię wymyślili Grecy w VII w. p.n.e. Potrzebna była do tego demokracja, która pozwalała na wolne myślenie każdego człowieka. Jest wyłącznie dziełem rozumu, nie opiera się na emocjach czy uczuciach.
Wykład 2 - 10.X.2012 r.
Początki filozofii VII/VI w. p.n.e. - gwałtowny początek, filozofia staje się powszechna. Zastępuje wierzenia, mitologię, które są irracjonalne. Bazują na wierze i ufności, a nie na dowodach czy faktach.
W VII/VI w., grupa osób postanowiła zerwać z myśleniem mitologicznym na rzecz myślenia filozoficznego, czyli racjonalnego pobudowanym logiką, wiedzą i faktami. Rezygnacja wiary na rzecz wiedzy. Pomiędzy mitami, religią a rozumem i wiedzą nie można postawić znaku równości. Punktem odniesienia dla filozofii jest rozum, natomiast dla mitów uczucie. Filozofia zakłada, iż rozum jest jasny, zrozumiany, możliwy do racjonalnego wytłumaczenia, naukowo zweryfikować. Natomiast uczucie to coś ciemnego, niejasnego, nie możliwy do wytłumaczenia, ani potwierdzenia naukowo.
Postęp w filozofii oznacza oduczenie ludzi myśleć uczuciowo i wierzyć, a zacząć robić to w sposób racjonalny. Filozofia za postęp uznaje oduczanie stwierdzeń typu Lubię to.., Podoba mi się.. Pierwsi filozofowie nazywani są presokratyjskimi. Sokrates będzie wyznaczał pewną granicę, pomiędzy zaraniem a dojrzalszym kształtem filozofii. Pierwsza filozofia to filozofia przyrody (presokratyjska, jońska). Do jej członków zalicza się Tales. Woda, ogień, ziemia, powietrze - 4 pierwiastki. W świecie nie ma nic więcej. Pogląd ten utrzyma się do XVII wieku. Prawo przyrody - woda, ogień, ziemia, powietrze - Arche. Daje się poznać przez rozum.
Najważniejszym pierwiastkiem wyznaczonym od początku jest woda.
Woda rozumiana jest jako: Powietrze, gdy paruje.
Ziemia, gdy zamarza.
Ogień, gdy dociera bardzo wysoko i za pomocą wysokiej temperatury staje się ogniem.
Filozofia zakłada, że osoba wierząca to osoba zacofana, nie potrafiąca pojmować świata naukowo. Działanie pod wpływem uczuć jest traktowane jako w afekcie, działanie wręcz upośledzone.
Drugim filozofem był Heraklit. W jego filozofii występują także 4 pierwiastki i Arche - zasada wszechrzeczy. Logos - słowo, rozum, zasada. Pojawia się i jest najważniejsze u Heraklita.
Logos świata - cały świat jest ładem i porządkiem, uporządkowany, regularny, rządzony przez prawa przyrody, nie jest chaosem. Człowiek winien być racjonalistą, mędrcem.
Heraklit:
Nie można wejść dwa do tej samej rzeki, ponieważ wciąż nowe wody napływają.

(…)

…. Natomiast sprawujący władzę nie są świadomi swojej odpowiedzialności, a jedyną rzeczą, która ”pcha” ich do władzy to chęć posiadania dóbr. Nauka Sokratesa -> natywizm, dusza jest pełna wiedzy. Teoretycznie każda dusza jest pełna tej samej wiedzy. Różnica zdań pochodzi od tego, że ludzie żyją ludźmi zewnętrznymi.
Sokrates, wywodzi się z biednej rodziny bez wykształcenia, pochodził z nizin społecznych…
…. Jest istotą rozumną, a rozum jest czymś boskim. Bogowie różnią się tylko jedną rzeczą od ludzi. Platon uważa człowieka jako duszę przedstawioną za pomocą rydwanu z dwoma koniami i woźnicą.
Rydwan - dusza wprawia w ruch ciało.
Konie - popędy, skłonności irracjonalne: koń biały - ku dobru, koń czarny - ku złu; przedstawione jako nierozumne zwierzęta. Woźnica - kierownik duszy, może decydować, regulować popędy, skłonności. Jest także rozumem.
Skrzydła woźnicy - Platon uważa, że dusza jest skrzydlata, kondycja duszy.
Dusza jest niematerialna i dlatego należy ją przedstawiać w sposób metaforyczny. Dusza ma powinności etyczne.
Preegzystencja duszy: zanim człowiek znalazł się na Ziemi, żył z bogami w niebie. W niebie dusze ludzi i bogów mieszają się. Dusza boga różni się od duszy człowieka tym, że dusza boska składa…
… by je dostrzec. Człowiek jest zły i pełen skłonności, dąży do upadku, lecz po przez wysiłek potrafią dążyć do tego, by być dobrym i rozumnym. Naszą wolę i skłonności należy odpowiednio poprowadzić, żeby mógł się okiełznać. Człowiek, jest zawsze do zła zdolny, ze względu na czarnego konia, który zawsze w nim tkwi.
F. Nicze: „chrześcijaństwo to platonizm dla ubogich umysłowo”. Trzy rodzaje dusz:
Złote…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz