PLANY STRON
Stany Zjednoczone
Amerykański plan działań zakładał, że w pierwszej fazie operacji lotnictwo zbombarduje garnizony Sił Obrony Narodowej (oficjalna nazwa panamskich sił zbrojnych) oraz inne ważne obiekty wojskowe. Następnie do akcji wejść miało 5 grup taktycznych, które miały obezwładnić i rozbroić oddziały panamskie, zająć instalacje wojskowe oraz ważniejsze budynki rządowe. Zakładano, że w ciągu 4-6 godzin zostanie zlikwidowany zorganizowany opór, a Noriega ujęty i przewieziony do Stanów Zjednoczonych.
Grupy taktyczne miały za zadanie opanować w stanie nieuszkodzonym instalacje hydroenergetyczne w Madden i Gamun, zająć obiekty wojskowe w mieście Colo, uwolnić więźniów politycznych przetrzymywanych w więzieniu Gamboa, zająć i zabezpieczyć most Americ, zapewnić ochronę bazie lotniczej Howard, desantem spadochronowym opanować pas startowy lotniska Tokumen, chronić lądowanie samolotów transportowych z pododdziałami powietrzno-desantowymi ze składu 82 DPD a następnie wspólnie z nimi cale lotnisko międzynarodowe Tocumen i wybrane obiekty w Panama City, desantem spadochronowym zająć lotnisko Rio Hato, zablokować, obezwładnić i rozbroić stacjonujący tam garnizon panamski, zająć budynek Sztabu Generalnego, rozbroić garnizon Fort Amador.
Siłami amerykańskimi wydzielonymi do udziału w operacji Just Cause dowodził
gen. mjr R. Steiner- dowódca 18 Korpusu Pow-Desant.
Panama
Siły panamskie nie spodziewały się, mimo narastania napięcia, ataku amerykańskiego. Większość oddziałów przebywała nierozśrodkowana w miejscach stałej dyslokacji.
W związku z powyższym nie można mówić o panamskim planie obrony. Wydaje się, iż Noriega nie liczył się z możliwością bezpośredniego ataku amerykańskiego. Wiązał on również zapewne nadmierne nadzieje z Batalionami Godności, które stanowić miały zalążki przyszłych oddziałów partyzanckich. Działania bojowe rozpoczęły się 20 grudnia 1989 r. o godz. 01:00. Dwa samoloty F-117A, startujące z bazy lotniczej Eglin na Florydzie, przeniknęły skrycie w przestrzeń powietrzną Panamy, co jak się później okazało, nie stanowiło specjalnego problemu, gdyż jedyna panamska stacja radiolokacyjna była niesprawna z powodu braku części zamiennych, i zbombardowały koszary w Rio Hato. Stacjonowały tam 6 i 7 kompania elitarnego 2000 batalionu Sił Obrony Narodowej. Maszyny amerykańskie zrzuciły dwie bomby kierowane o masie 908 kg. Zaskakujący atak zdezorientował i wzbudził panikę wśród żołnierzy panamskich. F-117A miały też zbombardować dom konkubiny Noriegi, gdzie spodziewano się go zastać. Ostatecznie cel ten przydzielono innym maszynom. Po zaskakującej akcji F-177A do działań włączyło się 12 samolotów szturmowych A-7D Corsair, które rozwinęły uzyskane w pierwszym ataku powodzenie. Zbombardowały one garnizony przeciwnika w Panama City, Colon i David. Działania szturmowców pogłębiły dezorganizację sił panamskich tym łatwiej, że te nie posiadały środków ogniowych umożliwiające efektywne zwalczanie lotnictwa.
(…)
… na ukształtowanie terenu i możliwości techniczne, mógł wykrywać obiekty latające dopiero na wysokości 1300 m, maszyny transportowe zbliżały się do rejonów zrzutów na pułapu 150-180 m. Zmniejszenie pułapu zrzutu wymagało od pilotów nadzwyczajnej wręcz koncentracji, jako że ciężkie maszyny transportowe lawirowały pomiędzy wzgórzami i wzniesieniami.
Pierwsza fale stanowiły 2 samoloty C-5 Galaxy, 63 C-141 i 19 C-130. Lądujący w Tocumen żołnierze specjalnego przeznaczenia błyskawicznie, nie napotykając na zorganizowany opór, zajęli zaś pas startowy lotniska i rozpoczęli przygotowania do przyjęcia transportowców. Pierwsza z 27 maszyn transportowych wylądowała ok. godziny 02:10.
Nieco inaczej przebiegały wydarzenia w Rio Hato. Rangersi napotkali się tam na zorganizowany, twardy opór sił panamskich. Obrońcy nie dali…
… poważnie. Pentagon postanowił przerzucić do Panamy kolejne oddziały i całkowicie spacyfikować najechany kraj. Między 20 a 22 grudnia w Panamie znalazły się - przerzucone transportem powietrznym: 2 Brygada 7 lekkiej Dywizji Piechoty, 2 rzut 16 Brygady Żandarmerii Polowej, pododdziały wojny psychologicznej i grupy administracji cywilnej-łącznie 6,2 tys. ludzi.
Tym razem przerzut sił spotkał…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)