To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rola obwodów wejściowych w odbiorniku superheterodynowym
Selektywny obwód wejściowy powinien cechować się odpowiednią selektywnością, mieć odpowiednią szerokość pasma przenoszonych częstotliwości. Odpowiedni zakres przestrajania, oraz przekazywać sygnały z anteny do następnego stopnia z jak najmniejszymi stratami. Czyli :
- Odseparowywać sygnał pożądanych od zakłóceń (selektywność)
- Doprowadzać go do z możliwie dużą amplitudą do obwodów I stopnia wzmacniającego
- Szczególnie w odbiornikach superheterodynowych, powinny tłumić sygnał lustrzany. - wytłumienie częstotliwości pośredniej które mogą dostać się z anteny do odbiornika. (eliminator p.cz) … (Stosuje się w obwodach we. pewne dodatkowe środki tłumiące syg. Lustrzane fl. Osłabienie fl z uwzględnieniem wpływu sprzężenia z anteną określa się przez tłumienność: γR-wykorzystanie obw. we przy fR (cz. rezonansowa); γL-wykorzystanie obw. we. przy fl (lustrzanka) Stosuje się dodatkowe eliminatory lustrzanki w postaci szereg. Lub równoległych obw. rezonansowych lub przez kompensacje lustrzanki ) …
(Mieszacz - powinien mieć duze nachylenie charakterystyki przemiany częstotliwości oraz duze wzmocnienie przemiany. Napiecie heterodyny i wyjściowe napiecie sygnalu w.cz powinny w jak najmniejszy stopniu przenikac na wyjscie mieszacza. )
Skutki niedokładnego spełnienia warunku współbieżności w odbiorniku superheterod
W urządzeniach radiowych istnieje potrzeba jednoczesnego przestrajania kilku obwodów rezonansowych. Przykładem takiego urządzenia jest odbiornik z przemianą częstotliwości. W odbiorniku z przemianą częstotliwości jednocześnie z przestrajaniem heterodyny są przestrajane wejściowe obwody rezonansowe. W całym zakresie przestrajania różnica między częstotliwością heterodyny a częstotliwością rezonansową obwodów wejściowych powinna być stała i równać się częstotliwości pośredniej. Więc maksymalna odchyłka częstotliwości rezonansowej obwodów wejściowych w stosunku do fs nie może być większa niżeli 10 - 15 %. Wówczas spadek wzmocnienia obwodów w.cz mieści się w dopuszczalnych granicach oraz unika się pracy na zboczu krzywej przenoszenia., co prowadzi do zniekształceń sygnału w torze, pogorszenie czułości użytkowej . Trudność utrzymania warunku współbieżności polega na tym, że są to obwody pracujące dla różnych częstotliwości na ogół o różnych dobrociach i innego rodzaju (obw we(filtry w.cz) - LC, obw heterodyny - RC).
(…)
… obwodu heterodyny jednocześnie z pozostałymi obwodami strojonymi powstaje błąd tym mniejszy im: - mniejsza jest fp (f p.cz.) w porównaniu z fs (sygnał odbierany). - mniejszy jest stosunek maksymalnej do minimalnej częst. sygnału. Błąd ten powoduje że: -syg. wyselekcjonowany w obwodach we jest mniejszy niż możliwy do uzyskania z powodu przesunięcia względem siebie rezonansów w kolejnych stopniach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)