To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MIARY JAKOŚCI ODBIORNIKA
1. Czułość użytkowa - najmniejszy poziom sygnału wejściowego, przy którym uzyskuje się na wyjściu odbiornika poziom sygnału niezbędny do jego normalnej pracy, przy dopuszczalnym stosunku sygnał/szum na wyjściu.
Poziom sygnału wejściowego - SEM sygnału w obwodzie anteny ,przy odpowiedniej dla danego odbiornika głębokości i rodzaju modulacji, lub moc dysponowana w obwodzie anteny.
Jeżeli przy maks. wzmocnieniu odbiornika wymagany poziom sygnału na wyjściu jest osiągany dla lepszego (gorszego) niż wymagany S/N, to jego czułość użytkowa ograniczona jest wzmocnieniem (szumami).
2. Czułość graniczna - rozporządzalna moc sygnału wzbudzanego w antenie, przypadająca na 1 [Hz] skutecznej szerokości kanału użytecznego, przy której uzyskuje się na wyjściu odbiornika stosunek mocy sygnału PS do całkowitej mocy szumów PSZ równy
jeden.
4 Selektywność odbiornika dla małych odstrojeń . Miary selektywności dla małych odstrojeń.
Selektywność O. R.- to jego zdolność do wydzielenia sygnału pożądanego spośród syg. Niepożądanych i zakłóceń radiotechnicznych które mogą być odebrane przez antenę jednocześnie z syg. Pożądanym.
Miary selektywności dla:
- małych sygnałów (praca liniowa)
- dużych sygnałów ( praca nieliniowa)
- małych odstrojeń - dużych odstrojeń
przy założeniu że odbiornik pracuje liniowo idealną ch-ką selektywności byłaby prostokątnakrzywa selektywności o szerokim widmie odbieranego sygnału
Charakterystyka taka jest niemożliwa do realizacji. Rzeczywista krzywa przenoszenia może mieć następujący kształt.
Parametry opisujące krzywą w pobliżu częstotliwości fs są miarami selektywności dla małych odstrojeń (ich reprezentantem jest Tn' dla fn `) Parametry opisujace z dala od fs są miarami dużych odstrojeń (T ''n dla fn'') Zamiast krzywej rezonansowej podajemy często wartość tłumienia dla odstrojeń Δf (selektancja)
Selektancja jest uproszczoną liczbową wartością dla krzywej selektancji.
dla małych odstrojeń podaje się w punkcie odpowiadającym sąsiedniemy kanałowi.
AM - tłumiony jest kanał sąsiedni FM - tłumiony jest kanał odległy o 300kHz
Inną miarą selektywności jest współczynnik prostokątności p
Najczęściej y
(…)
… tłumieniowych są nierównomierności przebiegów charakterystyk wzmocnienia w funkcji częstotliwości ,a miarą zniekształceń fazowych są odchylenia charakterystyk fazowych od przebiegu prostokątnego.
10. Miary wierności odtwarzania opisujące nieliniową pracę odbiornika
Zniekształcenia nieliniowe polegają na powstawaniu sygnałów o częstotliwościach harmonicznych i kombinowanych. Przy powstaniu tych zniekształceń sygnał na wyjściu danego stopnia w odbiorniku zawiera dodatkowe składowe, których nie było w sygnale wejściowym. Główną przyczyną powstawania zniekształceń nieliniowych są nieliniowe charakterystyki lamp i tranzystorów. Podstawową miarą zniekształceń nieliniowych jest współczynnik zawartości harmonicznych.
9. Promieniowanie odbiornika-następuje przez antenę, uziemienie, kabel sieciowy i przy wysokich…
…. Najistotniejsze zjawiska nieliniowe w odbiorniku radiowym. Ich wpływ na selektywność odbiornika.
Modulacja skrośna - pasożytnicze zmodulowanie sygnału użytecznego silnym sygnałem niepożądanym z poza pasma pożądanego.Za m.s. odpowiada nieliniowość 3 rzędu.
Intermodulacja - pojawienie się w kanale użytecznym sygnałów zakłócających, których harmoniczne sumy lub różnicy mają takie częstotliwości, które wnikają w kanał użyteczny (na skali powstaje stacja, która nie powinna się tam znajdować).
Blokowanie silnym sygnałem zakłócającym - to efekt „zatykania” odbiornika na wskutek detekcji sygnału w.cz. na nieliniowości stopni wejściowych odbiornika.(zmniejszenie głośności lub utrata głośności stacji, zazwyczaj występuje w pobliżu nadajników).
9. Miary wierności odtwarzania opisujące liniową pracę odbiornika…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)