Wykład - Obróbka pozapiecowa stali

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Obróbka pozapiecowa stali - strona 1 Wykład - Obróbka pozapiecowa stali - strona 2

Fragment notatki:

Obróbka pozapiecowa stali.
Piece indukcyjne w komorze próżniowej pozwalają według tabeli na procesy przy próżni metalurgicznej wynoszącej 10-2 ÷ 10-3 Tr (tora - 1Tr= 133Pa). Próżnia badawcza wynosi od 10-3 ÷ 10-6 Tr. Natomiast głęboka próżnia to 10-8 ÷ 10-12 Tr.
Piece próżniowe przeznaczone są głównie do wytapiania stali narzędziowej a także stopów kosmicznych tytanu, stopów kosmicznych aluminium i magnezu ale również stali odpornych na korozję niskowęglowych. Ponieważ piece próżniowe indukcyjne są bardzo kosztowne zamiast nich stosuje się komory próżniowe to znaczy stal wytapiana w zwykłych piecach elektrycznych i przelana do kadzi natychmiast jest umieszczana w komorze próżniowej i tam obrabiana pozapiecowo próżnią. RYSUNEK 18 Ten sposób obróbki jest długotrwały a co za tym idzie gwałtownie spada temperatura stali w komorze. Żeby temu przeciwdziałać obrabiany próżnią w urządzeniu do odgazowania metodą strumieniową, polega ona na przelaniu stali z kadzi do wlewnicy i struga stali znacznie szybciej w próżni traci zanieczyszczenia gazowe.
RYSUNEK 19
Duże ilości stali odgazowuje się w próżni dwoma metodami D-H i R-H.
D-H metoda porcjowego odgazowania stali w próżni stosowana jest w Hucie Katowice gdzie jednocześnie odgazowuje się całą objętość stali wytopionej w konwertorze. Odkryta w 1956r. patent huty Dortmund - Horder Huttenunion.
RYSUNEK 20
Istnieje możliwość w metodzie D-H dodawania w komorze próżniowej dodatków stopowych.
Znacznie nowocześniejszy sposób odgazowania w próżni nazywa się R-H. Metoda R-H porcjowego obiegowego odgazowania stali w próżni - huta Rurhstal - Hereus.
RYSUNEK 21
W Hucie Katowice kadź o pojemności 400 ton odgazowuje stal w ciągu 9 min. Jedna porcja obiegu trwa 6 sekund, szybkość obiegu to ok. 60÷100 ton/min. Argon jako gaz szlachetny chemicznie obojętny wspomaga obieg stali a jednocześnie sprzyja usuwaniu wtrąceń niemetalicznych.
W procesie R-H komora próżniowa wyłożona jest cegłą zasadową (MgO) i cegłą obojętną (Cr2O3+MgO). Tlenek glinu czyli boksyt dodawany jest do komory próżniowej jako proszek który chroni wyprawę ceramiczną komory ochronnym spinelem MgO*Al2O3.
Stal w Hucie Katowice na szyny po obróbce próżniowej posiada Rm=800 MPa a w procesie D-H zmniejsza ilość gazów:
H2 z 5ppm÷3ppm
O2 z 90ppm÷30ppm
N2 z 140ppm÷20ppm
ppm - parts per milion ( części na milion ).
Argonowanie stali.
Argonowanie jest to rodzaj obróbki pozapiecowej stali w której osuszony gaz przepuszcza się przez kształtkę porowatą w dnie kadzi lub lancą (jak w konwertorze) przez ciekłą stal. Pęcherzyki Ar mają te właściwość że potrafią absorbować na swej powierzchni pęcherzyki innych gazów jak wodór, tlen, azot a nawet mogą one wnikać do pęcherzyka argonu i z nim razem wypływać do żużla gdzie ulegają koagulacji. Także wtrącenia niemetaliczne WN o dużej lepkości powierzchni absorbują się na powierzchni argonu i wypływają do żużla. Tak więc argon gaz szlachetny spełnia rolę oczyszczacza stali.

(…)

… i wypływają do żużla. Tak więc argon gaz szlachetny spełnia rolę oczyszczacza stali. Argon jest mieszaniną izotopów:
40Ar (99,600%)
38Ar (0,063%)
36Ar (0,337%)
gęstość - ξ=1,7839 kg/m3 Argon nie tworzy żadnych związków walencyjnych z wodą (Ar*6H2O) łączy się siłami Van der Waalsa.
Argon ma ogromne zastosowanie w technice głównie w metalurgii, spawalnictwie i wytwarzaniu półprzewodników i pokryć na stykach…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz