Wykład o planowaniu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład o planowaniu - strona 1 Wykład o planowaniu - strona 2 Wykład o planowaniu - strona 3

Fragment notatki:

PLANOWANIE
Planowanie w naturalny sposób pojawia się na początku działań kierowniczych w każdej racjonalnej działalności człowieka. Planowanie nie kończy się na opracowaniu planu, a później na realizacji tego planu. Funkcja planowania pojawia się również bardzo często w toku realizacji, a związki pomiędzy różnymi funkcjami kierowniczymi istnieją w całym cyklu zorganizowanego działania. Pojęcie planowania i planu
Planowanie:
w znaczeniu wąskim - proces, który kończy się opracowaniem planu;
w znaczeniu szerszym - proces, który kończy się realizacją planu. Efektem planowania jest plan. Plan jest szczególnym elementem i najważniejszym celem procesu planowania.
Definicja planowania formułowana na gruncie prakseologii:
Planowanie polega na przewidywaniu i dokonywaniu optymalnego wyboru zadań oraz określaniu środków i procedur realizacji - wyznaczanie celu i drogi do realizacji tego celu.
Planowanie jako funkcja kierownicza musi się zawsze uzewnętrznić. Uzewnętrznienie nie musi mieć charakteru dokumentu albo zapisu. Planowaniem może być komunikat, przekaz ustny. Szczególną formą planowania w formie zapisu jest plan o charakterze aktu prawnego wiążący dla adresata. Takim planem jest np. budżet państwa w formie ustawy. Zasady planowania
Cechy dobrego planowania według profesora Kotarbińskiego:
celowość, tzn. plan powinien być celowy - plan celowy to taki, który wskazuje właściwe środki do realizacji celu któremu służy. wykonalność, tzn. plan powinien być wykonalny - należy eliminować elementy niepewności i opierać budowę planu na dorobku naukowym, przesłankach logicznych, dotychczasowym doświadczeniu, znajomości praw ekonomicznych i praw przyrody oraz znajomości specyfiki danej organizacji (prawdopodobieństwo wykonania planu powinno być znaczne, ponieważ wykonalność jest cechą, którą nie można założyć w 100 %).
wewnętrzna zgodność planu - poszczególne elementy planu nie powinny wzajemnie utrudniać swojej realizacji, a w miarę możliwości powinny wspomagać się; plan powinien stanowić harmonijną całość. operatywność planu (w dwóch znaczeniach):
Plan operatywny to taki plan od uświadomienia którego łatwo przechodzi się do sfery realizacji. Operatywność w przypadku planu zależy przede wszystkim od jego prostoty, przejrzystości struktury, od tych wszystkich elementów od których zależy zrozumiałość i uchwytność.
Operatywność planu dotyczy sprawności przewidywanego w planie układu działań, które zapewniają najwyższą sprawność w realizacji przewidywanego celu - „dobry plan musi być planem dobrej roboty”.


(…)

… oraz opracowywania różnych wariantów działania na zaistnienie różnych sytuacji.
Metody scenariuszowe rozwinęły się w szczególności w latach 70. XX wieku w wyniku sytuacji kryzysowej jak zaistniała w gospodarce światowej (kryzys naftowy).
Biznesplan - jego funkcje i struktura
Biznesplan (plan gospodarczy, plan prowadzenia interesu) wiąże się działalnością gospodarczą poszczególnych podmiotów. Jest tym rodzajem planu, który stosowany jest w praktyce gospodarczej i który każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą powinien opracować, aby zrealizować zarówno swoje wewnętrzne potrzeby, jak i na kierunek zewnętrzny.
Biznesplan spełnia dwie funkcje:
Funkcja wewnętrzna - w tym znaczeniu biznesplan wykorzystuje się jako dokument niezbędny do zarządzania przedsiębiorstwem. Jest on budowany w oparciu o analizę dotychczasowej…
… tworzenia scenariuszy rozwiązań alternatywnych (opracowuje się jeden program).
Wśród metod bezscenariuszowych najczęściej opisywana jest tzw. analiza strategiczna TOWS-SWOT, od angielskich słów:
„Threats” - zagrożenia występujące w otoczeniu organizacji (czynniki zewnętrzne negatywne, zagrażające organizacji);
„Opportunities” - szanse występujące w otoczeniu organizacji (czynniki zewnętrzne pozytywne…
… analiz informacji zarówno dotyczących otoczenia organizacji i jej cech wewnętrznych. Wszystkie czynniki podlegające analizie klasyfikuje się w dwie grupy - czynniki zewnętrzne i wewnętrzne oraz czynniki negatywne i pozytywne. Z połączenia obu klasyfikacji powstają cztery rodzaje czynników - czynniki zewnętrzne pozytywne i zewnętrzne negatywne oraz czynniki wewnętrzne pozytywne i wewnętrzne negatywne…
… finansowe, stan zadłużenia, ewentualne źródła i zasoby finansowe, stosowane w przedsiębiorstwie wskaźniki finansowe.
Czynniki ryzyka i opłacalności - ocena i analiza zachowań konkurentów na rynku, ocena zarówno niekorzystnych i korzystnych trendów w otoczeniu przedsiębiorstwa, ocena potencjału ludzkiego.
Wskazanie celów i działań oraz wskazanie horyzontu czasowego ich realizacji - rozpisanie na cele…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz