Wykład o dochodach

Nasza ocena:

5
Pobrań: 350
Wyświetleń: 1939
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład o dochodach - strona 1 Wykład o dochodach - strona 2

Fragment notatki:


MIKROEKONOMIA - WYKŁAD 8 PODZIAŁ DOCHODÓW W ekonomii dwa najważniejsze aspekty to produkcja o podział.
Podział może być rozpatrywany w różnych aspektach:
dochodowy - zasady podziału wpywają na kszałtowanie poziomu i relacji dochodów
stymulacyjny - zasady podziału powinny stymulować efektywność gospodarowania
moralno-etyczny (problem sprawiedliwości społecznej) - dotyczy różnicowania dochodów.
W podręczniku: podmiotowy podział dochodu, w którym rozpatruje się jak dochód dzielony jest między poszczególne jednostki i grupy społeczne
funkcjonalny podział dochodu, w którym rozpatruje się jaki jest udział poszczególnych czynników produkcji w łącznym dochodzie
Podmiotowy podział dochodu zalezy od tego jakie się ma czynniki produkcji.
Głównym źródłem dochodów jest praca najemna. Przeciętnie stanowi ona około dwie trzecie wszystkich dochodów. Dlatego w teorii podziałów ten czynnik jest eksponowany.
Podmiotowy podział dochodów - najczęściej, aby pokazać udział poszczególnych jednostek i grup w dochodzie operuje się krzywą Lorenza lub współczynnikiem Giniego.
Wykres 1 Punkty położone na tej linii charakteryzują się tym, że jest równość między udziałem gospodarstw a udziałem w dochodzie narodowym, (np. 30% gospodarstw domowych dysponuje 30% dochodu narodowego, 60% gospodarstw domowych dysponuje 60% dochodu narodowego. W rzeczywistości nigdy tak nie jest. Im bardziej zróżnicowane dochodowo jest dane społeczeństwo, tym bardziej krzywa Loreza odycholona jest w prawo w dół.
W odniesieniu od następstw nierówności najczęściej występują dwie różne tezy:
nierówności są niezbędne, aby motywowac ludzi do aktywności i tam gdzie one występują, jest wyższa efektywność.
Nierówności tworzą konflikty społeczne, które nie sprzyjają stabilnemu rozwojowi. W takich sytuacjach pozytywne skutki wzrostu krótkookresowej efektywności nikną z powodu zaburzeń stabilności rozwoju w dłuższych okresach.
W Polsce zdecydowanie preferuje się ujęcie 1, jest ono powszechne w mediach i w teorii ekonomii. Na świecie jest więcej zwolenników ujęcia 2.
Argumentacja w Polsce (żeby zwiększyć różnice dochodowe): obniżenie podatków - bogatsi mają większe dochody - będą inwestowali - nowe miejscz pracy - szybszy rozwój gospodarki - ograniczenie bezrobocia.
Podatek liniowy zwiększa zróżnicowanie dochodowe.
Funkcjonalny podział dochodów - przez długi czas istniały dwa podejścia tłumaczace co wpływa na wartość towarów i kształtowanie dochodów:
podejście marksistowskie jedynym czynnikiem produkcji tworzącym wartość jest praca ludzka
podejście rozpowszechnione w krajach o gospodarce rynkowej - wszystkie czynniki tworzą wartość i powinny być wynagrodzone.


(…)

… marksistowskie jedynym czynnikiem produkcji tworzącym wartość jest praca ludzka
podejście rozpowszechnione w krajach o gospodarce rynkowej - wszystkie czynniki tworzą wartość i powinny być wynagrodzone.
Nie rozróżniano przez dłuższy czas zysków i dochodów z oprocentowania. Oba podejścia mają to samo źródło, to znaczy ekonomię klasyczną, a zwłaszcza Adama Smitha, który nie był zdecydowany w swoich poglądach…
… nietypowych pracowników (sztywna podaż pracy). Pracownik umie zrobić coś czego nikt inny nie potrafi zrobić.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz